Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

İkinci el araç satın almadan önce oto ekspertiz kontrolü oldukça önemli. Zira bir süre önce ikinci el araba satın alırken araç kontrolü yaptırmanın zorunlu hale gelmesi, oto ekspertizin önemini vurgulayan bir gelişme oldu. Dolayısıyla ikinci el araba satın almadan önce aracı bir oto ekspertize götürüp muayene ettirmeniz gerekiyor.

Fakat oto ekspertize uğramadan önce paranızı israf etmemeniz adına sizin yapmanız gerekenler de var. Bu yazımızda satın almak istediğiniz aracı oto ekspertize götürmeden önce neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Yazımızdaki bilgileri göz önüne alarak oto ekspertiz kontrolüne daha az para verebilir ve almak istediğiniz araca daha kaliteli bir bakım yaptırabilirsiniz.

Oto Ekspertize Gitmeden Önce Yapmanız Gerekenler

O halde daha kaliteli ve daha ucuza araç bakımı için neler yapmanız gerektiğinden bahsetmeye başlayalım.

  • Motor Yağını Kontrol Edin

İlk olarak aracın motor yağını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Kaputu açıp yağ çubuğunu çıkarın ve temiz bir peçete ya da bezle motor yağı çubuğunu silin. Daha sonra çubuğu yeniden yerine takıp çıkarın ve motor yağının ne seviyede olduğunu kontrol edin.

Oto ekspertiz öncesi dikkat edebileceğiniz bir diğer husus ise motor soğutma sisteminin ne durumda olduğudur. Örneğin aracın antifrizi var mı yok mu, buna mutlaka kontrol edin. Zira antifrizin olmaması önemli sorunlar doğurabilir.

Antifrizin her mevsim olması gerekir. Antifriz yerine suyun olması, aracın radyatörünü paslandırabilir ya da motora zarar verebilir. Dolayısıyla motor soğutma bidonu içinde su ve paslı su yerine yağ olması gerekir. Bu nedenle soğutma su bidonunun kapağını açıp bir fener aracılığıyla içinde ne olduğunu kontrol edin.

Eğer satın alacağınız aracı kirli ve tozlu halde oto ekspertize götürürseniz, beklemediğiniz sorunlar çıkabilir. Çünkü oto ekspertizler, kirli ve tozlu araçları kontrol etmeden önce aracın dış yüzünü yıkar. Bu da ilk bakışta gözle görülmeyen bazı deformasyonları ortaya çıkarabilir.

Dolayısıyla aracı oto ekspertize götürmeden önce kendiniz yıkayın ya da bir araç yıkama bayisinde aracı yıkatın. Böylece varsa tavan sacı üzerindeki göçük ve çizikleri görebilir ve belki de oto ekspertize boşuna para vermeden aracı almaktan vazgeçebilirsiniz.

  • Araç İçi Malzemelerine Göz Atın

Araçta en çok kullandığınız ve gözle görünen materyalleri de kendiniz kontrol edebilirsiniz. Örneğin direksiyon simidi, vites topuzu, güneşlik, sunroof vb. aracı sürerken önemli rol oynayan malzemeleri oto ekspertize götürmeden önce kendiniz kontrol edin. Eğer bu noktalarda bir hasar ya da hoşunuza giymeyen bir durum varsa boşuna oto ekspertize götürmeye gerek duymazsınız.

  • Direksiyona Geçin ve Aracı Dinleyin

Oto ekspertize gitmeden önce sürücü koltuğuna oturun ve araçla test sürüşü yapın. Sürüş esnasında kulağınıza herhangi bir motor sesi vb. geliyor mu? Vites geçişlerinde herhangi bir sorun oluyor mu? Bu gibi durumların üzerinde hassasiyetle durun. Buna ek olarak araçtaki klimayı açın ve araç içindeki havayı kontrol edin. Örneğin camları kapatıp klimayı açtığınızda aracın içinde kötü kokuların yayılıp yayılmadığına bakın. Bu tarz kokular, araç aksamında sorunlara neden olabilir ya da satın alacağınız kişi aracı bakımsız ve özensiz kullanmış olabilir. Bu durumun bir problem yaratıp yaratmayacağını oto ekspertize sorarak satın alacağınız aracı daha detaylı bir şekilde incelemiş olursunuz.

  •  LPG ve Benzinli Araçlara Dikkat Edin

Bazı satıcılar, LPG’nin yarattığı problemi gizlemek için aracı sürekli olarak benzinde çalıştırabilir. Bu nedenle satın aldığınız araç LPG’li ve benzinli ise her ikisinde de aracı çalıştırın ve kontrol edin. Zira LPG parçaları döviz üzerinden satıldığı için aracı satın aldıktan sonra beklemediğiniz masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer Öneriler

  • Yağmurlu havada aracı kontrol etmeyin.
  • Hava karardıktan sonra araç kontrolü yapacaksanız, ışıklandırması iyi olan aydınlık bir yerde aracı kontrol edin.
  • Aracı kendiniz kontrol etmeden önce mutlaka yıkatın ya da kendiniz de aracı yıkayabilirsiniz. Çünkü aracın üzerindeki tozlar ve kirler bazı sorunları gizleyebilir.
  • Oto ekspertize gitmeden önce satın alacağınız aracı mutlaka kendiniz sürün.

Satın almayacağınız araç için oto ekspertize para vermeyin

Oto ekspertize gitmeden önce ilk etapta satın alacağınız aracın içinize sinmesi gerekir. Bunu anlamak için de bu yazımızda bahsettiğimiz basit kontrolleri kendiniz yapabilirsiniz. Bu kontrolleri yaptıktan sonra eğer araçta sorun görürseniz ya da araç içinize sinmezse aracı boşuna oto ekspertiz kontrolüne sokmamış olursunuz. Böylece de satın almayacağınız araç için sebepsiz yere oto ekspertiz ücreti ödemezseniz.

Şuradan daha önceden sizler için hazırladığımız ekspertiz hilelerine göz atarak önlemler alabilirsiniz.