Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Süspansiyon testi nedir?

Alacağınız araç üzerinde yapılan testler sonucunda süspansiyon ve amortisör sistemlerindeki hataların veya sistemlerin yeterlilik seviyelerinin ölçülmesine süspansiyon testi denir. Bu testlerin hatasız yapılabilmesi için TSE uygun makineler ile beraber alanında uzmanlaşmış ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Süspansiyon ve amortisör testi konforlu bir yolculuk için yüksek öneme sahiptir. Makineler ile yapılan testlerde aracın hareket halinde ne kadar titreşim yarattığını ve hata verdiğinin sonuçlarına bakılır.

Test Nasıl Yapılıyor?

Test ilk olarak jant, lastik ve diğer ilgili bağlantılı parçaları, rot, rot başları, yaylar, rotiller ve takozlar olarak tüm süspansiyon sistemi üzerinde gerçekleştirilir. 

Test sırasında dört amortisöre eşit şekilde hareket ve titreşim verilir, makinelerden gelen verilerde hatalı olan amortisör veya süspansiyon kolaylıkla tespit edilir. Bu testin sonucunda tekerlerin gürültü ve yer değiştirmesi makineler tarafından saplanarak yüzde halinde rapor edilir.

Süspansiyon Nedir?

Süspansiyon araçların sürüş esnasında sarsılmasını an aza indirmek için kullanılan bir düzenektir. Araç ile yol arasında yastık görevi görür, süspansiyon sistemi içerisinde lastiklerde bulunur. Ek olarak düzenekler içerisinde amortisör, yay ve lastik takozları da mevcuttur. Yolda ilerlerken rahat ve konforlu bir sürüş için süspansiyon ve amortisör sistemlerinin düzenli olarak bakıma girmesi gerekmektedir. Kasis, bozuk yol vb yerlerden ilerlerken araç içerisindeki yolcuların sarsılmadan ve dış etmenlerden etkilenmeden ilerleyebilmesi için şarttır.

Süspansiyon ve amortisör sistemi nasıl çalışır?

Araçların yolda ilerlerken karşılaştıkları tümsek, çukur benzeri yerlerden geçerken oluşan sarsılma, amortisör yayları tarafından emilerek sürücüye konforlu bir sürüş sağlamasına yardımcı olur. Amortisör araç çukura girdiği anda oluşan kaldırma kuvvetini emerek aracın titremesini engeller. Eğer bu kaldırma kuvveti çok fazla ise süspansiyon sistemi devreye girerek oluşan kaldırma kuvvetine tepki vererek ters yönde kuvvet uygular, bu sayede titreşim ve sarsılma minimuma iner.

Süspansiyon sisteminde yer alan parçalar nelerdir?

Süspansiyon ve amortisör sistemi birçok parçanın bir araya gelmesi ve hepsinin tam olarak düzgün çalışması sonucunda tam verim alınabilir.

  1. Askı sistemleri
  2. Yaylar
  3. Rotiller
  4. Denge çubukları
  5. Amortisörler

Bu test gerekli mi?

Aracınızın değer kaybetmemesi açısından bu testlere düzenli olarak girmesi yani belirli periyotlarla oto ekspertiz kontrolünden geçmesi gerekir. Yapılabilecek bakımlar ile ilerleyen dönemlerde büyük sorunların oluşmasına engel olur. Sizde araç aldıktan sonra sürpriz sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız hemen randevu alarak testlerinizi yaptırabilirsiniz.