Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Oto ekspertiz raporu nedir?

Türkiye de ekspertiz raporu çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Birçok sektör için ekspertiz raporu kritik öneme sahiptir, bu sektörlerden örnek vermek gerekirse. Emlak ve konut, sigorta acenteleri, Kredi veren bankalar, Gıda sektörleri, Oto ekspertiz firmaları. Bu sektörler uzayıp gidiyor, bizi ilgilendiren kısım oto ekspertiz raporlarıdır. Peki bu ekspertiz raporları hangi amaç ile kullanılır, İkinci el araç alım satımlarında her iki tarafa da güvence sağlamak amacı ile kullanılan TSE Tarafından yetki almış firmalar aracılığı ile yapılan ekspertiz testleridir. Bu testlerde;

 1. Aracın kilometresi ile oynanmış mı?
 2. Değişen parçası var mı?
 3. Hasar kaydı ne kadar
 4. Motor performans durumu
 5. Araç iç kısmında aksesuar veya diğer parçalarda değişen veya hasar gören kısımlar tespit edilir
 6. Araç dış kısmında gözle görülmesi mümkün olmayan işlemlerin tespiti yapılmaktadır. Kaporta boya, Tamponlarda, Bagajda değişen ya da problem olup olmadığı kontrol edilir
 7. Aracın tüm elektronik sistemleri detaylı bir şekilde incelenir
 8.  Aracın en önemli ve hayati donanım kısmı olan frenlerin mevcut durumu, aşınma ve yıpranma durumu tespit edilip sizlere rapor edilir
 9.  Almak istediğiniz aracın boyasının orijinal mi, sonradan boya veya farklı bir işlemden geçip geçmediği son teknoloji araçlar ile tespit edilip raporlar arasına eklenir.
 10. Aracın plaka ve şase numaralarından arşivlere ulaşılıp daha önceden karıştığı kazalar ve hasar kayıtları, yetkili serviste bu kazalar sonucunda değişen bir parçası yada yapılan diğer işlemlerin kaydı ekspertiz raporuna detaylı bir şekilde eklenir.

Yukarıdaki maddeler uzayıp gitmektedir. Ekspertiz raporundaki amaç alıcı ve satıcıya sürpriz sonuçlara maruz kalmasını önlemek amacı ile devlet kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmaların verdiği belgelerdir. Bu sayede alacağınız aracın fiyatı konusunda net fikir sahibi olabilir, aracı aldıktan sonra büyük zararlara uğramanızın önüne geçmiş olursunuz. Aracı aldığınızda acaba daha önce kazaya karıştı mı? Kazıklandım mı, Gibi aklınızı karıştıracak sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Oto ekspertiz raporu bir nevi aracınızı uçtan uca muayene edip sizlere hangi kısımlarında sorun var bunlar hakkında detaylı bilgi verir. Mersin oto ekspertiz firmaları arasında en güvenilir ve köklü firmalarından olan firmamız Mersin mezitli oto ekspertiz firması sizlere tarafsız ve güvenilir hizmet sunmaktadır.

Dikkat: İkinci el araç alırken oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirildi!

1 Nisandan itibaren yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte ikinci el araç alım satımı sırasaında oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale geldi. 

Oto ekspertiz rapor çeşitleri ve fiyatları

 

Firmamızda şuanda mevcut raporlar 3 kısımdan oluşmaktadır.

 1. Maxi paket  (200 TL)
 2. Ultra paket  (300 TL)
 3. Plus paket    (350 TL)

Bütçenize göre ve aracın özelliğine ve fiyatına göre bu paketlerden herhangi birini seçebilirsiniz. Peki, bu raporlar arasında neden fiyat farkı vardır ve aralarındaki farklar nelerdir.

Maxi paket

Maxi paket başlangıç paketimizdir. Aşağıdaki tüm maddeler sizlere detaylı bir şekilde rapor halinde sunulmaktadır. Alacağınız araç elektronik olarak karmaşık değil ise düşük bütçeli bir araç ise bu ekspertiz raporumuz sizin işinizi görecektir. Eğer içinizin tamamen rahat etmesini istiyorsanız diğer paketlerimize göz atmanızda fayda var.

 1. Kaporta Kontrol
 2. Şase Kontrol
 3. Değişen Parça Kontrol
 4. Boyalı Parça Kontrol
 5. Motor Performans Testi
 6. Motor Sıvı Kontrolleri
 7. Motor Genel Kontrolleri
 8. Süspansiyon Sistemi Testi
 9. Fren Sistemi Testi
 10. El Freni Testi
 11. Ön Düzen Testi
 12. Alt Takım Kontrolleri
 13. Şanzıman Sistemi Testi
 14. Analiz & Sonuç & Raporlama

 

Ultra paket

Ultra paket firmamızın orta paketidir.  Maxi paket içerisinde dâhil olan tüm özelliklerin haricinde aşağıdaki maddeleri de içerisinde barındırmaktadır.

 1. Araç İçi Donanım Kontrolü
 2. Motor Beyni Arıza Kontrolü
 3. Airbag Beyni Arıza Kontrolü
 4. Abs Beyni Arıza Kontrolü
 5. Şanzıman Beyni Arıza Kontrolü
 6. Yanma Odası Kaçak Testi
 7. Motor Bloğu Çatlak Kontrolü
 8. Silindir Kapağı Çatlak Kontrolü
 9. Silindir Kapağı Conta Kaçak Kontrolü
 10. Analiz & Sonuç & Raporlama

 

Plus paket

Son ve en detaylı paketimiz olan plus paketimiz aklınızda tek soru bırakmayacak. TSE Onaylı raporumuz ile gönül rahatlığı ile hiçbir sürpriz sonuç ile karşılaşmadan zevkinize göre 2. El aracınıza sahip olabileceksiniz. Bu paketimizde bundan önceki maxi paket + ultra paket içerisinde bulunan tüm maddeler dâhildir ayrıca aşağıda bulunan maddelerde plus paket içerisinde mevcuttur.

 1. ULTRA PAKET
 2. +
 3. Detaylı Araç İç Kabin Ekspertiz
 4. Detaylı Araç Dış Ekspertiz
 5. Detaylı Elektronik Sistem Kontrolü
 6. +
 7. Tramer Hasar Kaydı Sorgulama
 8. Muayene Km Bilgisi Sorgulama
 9. +
 10. Analiz & Sonuç & Raporlama

 

Oto ekspertiz raporu ne kadar sürede alınabilir?

Mersin içerisinde en fazla parkura sahip oto ekspertiz firması olarak müşterilerimize maksimum 30 dakika içerisinde oto ekspertiz raporunu teslim edip detaylı bilgi veriyoruz. Bu bekleme süresince bekleme salonlarımızdan aracınızın ekspertiz aşamalarında geçtiği parkur ve testleri şeffaf bir biçimde gözlemleyebilirsiniz. Sizde Mersinin en iyi oto ekspertiz firmasından faydalanmak istiyorsanız, hemen bu linke tıklayıp bizim ile iletişime geçebilirsiniz.