Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

2. El olarak alacağınız araçlar dıştan göründüğü kadar temiz olmayabilir. Aracın kayıtlarda olmayan bir kazaya karışıp karışmadığı (tramer durumunu), iskeletinin ya da diğer sistemlerin orjinal olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmazsanız. Zira alacağınız araca ederinin çok üstünde bir rakam ödeyebilirsiniz.. Bu nedenle araç alt sistem tesli, yaptırmanız gereken önemli testler arasında yer alır.

Araç Alt Sistem Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle araçların alt sistemleri kontrol edilirken araçlar hidrolik lift yardımı ile kaldırılır. Daha sonra deneyimli ve uzman ustalarımız tarafından tüm parçalar manuel dikkat ile kontrol edilir. Bu kontrollerin ana başlıkları elektronik, mekanik, alt takımlar, motor, şase, şanzımandır. Sadece kaza geçmişi değil alt sistemlerdeki paslanma, çürüme, çatlak gibi yıpranmaların net bir şekilde tespit edilmesini sağlayan önemli ekspertiz aşamalarındandır.

Araçtaki yağ kaçaklarının tespit edilmesi

Bu test aşamasında aracın herhangi bir parçasından yağ sızıntısı gerçekleşiyorsa bu tespit edilip rapor haline getirilir. Eğer alacağınız araç yağ kaçırıyor ise bu çok ciddi bir problemdir, sizlere ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabilir. Kontroller yağ kartelindeki çatlak ya da sızıntılar kontrol edilerek başlanabilir, ayrıca olası tıkanıklıkların kontrol edilmesi gerekmektedir. Araçlardaki yağ lambalarının yanması ve uyarı vermesi halinde derhal araç durdurulması ve yağ takviyesi yapılması gerekmektedir. Eğer o şekilde sürüşe devam ederseniz ciddi hasarlar ile karşılaşabilirsiniz.

Motor takozlarının detaylı kontrol edilmesi

Araç alt kontrolü sırasında motor takozlarının kontrol edilmesinin sebebi, araç çalışma esnasında motorun çıkardığı sesin sürücüye ulaşmasını engelleyen mekanizmadır. Motor kısmından vites kısmına ulaşan sesi engelleyen yapıdır. Eğer bu takozlar bozuk ya da hasarlı ise araç çalışırken içeriye yoğun bir gürültü gelir. Takozların arızalı olduğunu anlamak için motor kaputunun açılması ve çalışma esnasında motorun hareketi gözlenmesi gerekmektedir. Eğer motor blok halinde hareket ediyor ise motor takozlarında sorun vardır.

Sonuç;

Araç alt sistem tesli 2. Al araç alım satımlarından önce yaptırılması gereken önemli testlerden biri olup bu hususta dikkat edilmemesi durumunda maddi ve manevi kayıplar yaşanabilir.

Aracınızın ekspertize mi hitiyacı var? Tecrübeli ve deneyimli Mersin oto ekspertiz merkezimize gelmek için bizimle temasa geçin.