Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Araç ön mekanik testi nedir?

Araç alırken sürücülerin en çok dikkat ettiği motorun ve mekanik kısımların detaylı incelenme, arızaların tespit edilip rapor haline getirilme aşamasıdır. Motor içi kontrolü, lastiklerin dış genişliği, egzoz emisyonlarının kontrolü ve diğer aşamaların detaylı test edilmesine araç ön mekanik testi denir.

Mekanik ve Motor Testi nasıl yapılır?

Araç öncelikle hidrolik liftler tarafından yukarı kaldırılır, alt takımlar ve şase detaylı bir şekilde taranır. Yağ kerterlerinde sızdırma, tıkanma var mı? Motorda veya yürüyen aksamda sorun var mı alanında uzmanlaşmış ustalarımız tarafından kontrol edilir. Kısa test sürüşü yapılarak sorunların açığa çıkması için her türlü aşamaya tabi tutulur. Araç hareket ettiği sırada bir sorun varsa ustalarımız tarafından sorun hemen bulunur ve raporlanır. Mekanik ve motor testi sırasında teste yapılan parçalar şu şekildedir.

  1. Tüm Motor Kontrolü
  2. Ön Takım Kontrolü
  3. Motor Kayışları ve Motor Yağ Sızdırmazlık Kontrolü
  4. Direksiyon Kutusu Kontrolü
  5. Yağ, Hava ve Polen Filtresi Kontrolü
  6. Egzoz Kontrolü
  7. Diferansiyel Kontrolü
  8. Şanzıman Kontrolleri
  9. Klima ve Akü Kontrolü
  10. Yakıt Deposu, Bagaj Havuzu, Radyatör ve Fan Kontrolleri

Neden ön mekanik ve motor testi yaptırmalıyım?

Araç alımı ve satış sırasında gözle görünmeyen hataların tespit ediyoruz. Araba çalıştığında çıkardığı ses veya kaportanın iyi görünmesi o aracın sorunsuz olduğunu göstermez. Motorun ne kadar yıprandığı, alt sistemlerin, mekanik kısımların ve diğer parçaların durumu, o aracın fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Aracı aldıktan sonra motor arızları yada önemli yağ kaçakları sonucunda tamir için yüksek  harcamalar yapmamak için sizde computest yaptırarak motorunuzun ve aracınızın ömrünü az çok tahmin edebilir, aracı aldıktan sonra karşılaşabileceğiniz sorunları önceden öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Mekanik ve motor testi aşamasında deneyimin büyük önemi vardır. Genel olarak hassas elektronik makineler ile yapılsa da insan faktörü de çok önemlidir.

Ön mekanik testi mi yaptırmak istiyorsunuz? O halde Mersinin deneyimli oto ekspertiz merkezine gelerek 10+ yıllık deneyimimizin size sağlayabileceği avantajlardan yararlanın.