Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

CS Motor testi

Alacağınız aracın en önemli bileşenlerinden birisi olan motor konusu üstünde titizlik ile durulması gereken bir aşamadır. Otomobil çalıştığı zaman çıkardığı seste veya dıştan görünümünde sorun olmayabilir. Ancak motor içerisinde sorunlar olabilir. Cs motor testi, motor içerisindeki silindir kapak conta yanıklarını, motor bloğu kaçağı gibi problemleri çok kısa sürede saptamanıza yarayan teste denir.

Cs motor testi antifriz karışımı; Motor içerisindeki ateşleme sonrasında yanma odalarını çevreleyen kanallar içerisinde oluşan ısıyı antifriz sayesinde yüksek ısıyı motordan uzaklaştırır. Kanallar içerisinde antifrizin devir daim yapması sonucunda motorun yüksek sıcaklıklardan etkilenmesinin önüne geçilir. Cs Motor karışımı kullanım amacı bir nevi soğutma üzerinedir diyebiliriz.

  1. Blok
  2. Üst silindir kapağı
  3. Kapak contası

Yukarda ki parçalar araç içerisinde izole bir şekilde bulunmaktadır. Düzenli olarak bakımı yapılmayan araçlarda zaman ile yıpranma sonucunda aşınmalar gerçekleşir, aşınmalar nedeni ile motorda kılcal çatlamalar gerçekleşir ve sonrasında izolasyon bozulur motor içerisine gaz ve atık yağlar girebilir. Bu durum motorunuza geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir.

Neden CS Motor Testi Yaptırmalıyım?

Satın alacağınız araçta motor içerisinde herhangi bir kılcal çatlak varsa bu durumu önceden biliyor olmanızda fayda var. Yukarda ki bekittiğimiz gibi eğer çatlak var ise zaman içerisinde bu küçük kılcal çatlaklar büyür, çatlaklardan dolayı CS Motor antifrizi sağlıklı çalışamaz ve motor kapağındaki ısı artar ve zamanla çatlakların büyüklüğü artar ve sonrasında aracınız sizi yolda bırakır. Büyük ihtimal ile aracınızın motorunu yenilemeniz gerekir. Firmamızda göz ile görülmeyen küçük çatlakları dahi sizlere rapor ediyoruz.

CS Motor Testi Nasıl Yapılır?

Test sırasında araca en ufak bir zarar gelmemesi için son derece dikkatli ve titizlik içerisinde gerçekleştirmektedir. Kaliteli test ürünümüz özel geçirgen özelliğe sahip ambalaj içerisinde bulunuyor. Bu kimyasal madde ile egzoz içerisindeki tüm kimyasal gazları tespit edip bu gazların yoğunluklarına göre bizlere sonuç vermektedir. Ürünün özelliği olan renklendirme sayesinde motorun sağlığı ne kadar bozuk ise ona göre renk tonları alıyor Hafif, Orta, Yüksek. bizde bu sonuçları sizlere rapor olarak sunuyoruz.

Motor Performansı ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bu testler dinamometreler ile yapılır. Araç çalışır halde iken motorun gücü bu aletler ile test edilir. Alete gelen verilerde oluşan hata ve sapmalar doğrultusunda motorun ne kadar yıprandığını yüzde olarak net bir şekilde elde etmemizi sağlar. Motor testi aşamasında yapılan uygulamalar aşağıdaki gibidir;

  1. Motor vuruntu kontrolü
  2. Turbo
  3. Egzoz dumanı
  4. Motor yapısının durumu
  5. Motor soğutma suyu durumu
  6. Motor üfleme kontrolü
  7. Motorun genel performansı

Yukarıdaki maddeler uzman ekipler tarafından detaylıca incelenir ve teste sokulur.Test sonrasında tarafınıza grafik ve yüzde oranları ile sunum yapılır. İkinci el araç alım satımı sırasında mutlaka ekspertize göstermelisiniz.

Mersin oto ekspertiz liderlerinden olan işletmemiz ile iletişime geçerek randevu almanız yeterli. Kazasız günler dileriz.