Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Motor nedir?

Motor kimyasal enerjiyi ısı enerjisine çeviren ve bu ısı enerjisinde mekanik enerjiye çevirerek aracın hareket etmesini sağlamaktadır. Günümüzde 2 zamanlı ve 4 zamanlı motor olarak ikiye ayrılır. Ayrıca içten yanmalı ve dıştan yanmalı olarak farklı yakıt türlerinden kaynaklanan motor çeşitleri de mevcuttur. Günümüzde birçok araba firmasının geliştirdiği motor türü vardır. TSİ,FSİ, GDİ, TFSİ, THP,PHPI, TDİ, MPİ gibi örnekler verebiliriz.

Motor performans testi nedir?

Motor performans testleri dinamometre cihazı kullanılarak yapılır. Manüel, otomatik, önden çekişli ve arkadan çekişli araçların motor gücünün ve torkunun minimum hata payı ile ölçülmesi ve grafikler ile anlaşılır şekilde raporlanmasına motor performans testi denir. Araç motorundaki ateşleme ve yakıt emme sistemlerinin verdiği tepkileri grafikler halinde en az hata ile bizlere gösterir. Ayrıca arıza tespit cihazı ile motorun beynine bağlanıp sorunlar tespit edilmektir. Genel olarak motor performans testi dinamometre ile yapılmaktadır. Motor gücü ve torkun ölçülmesi dışında motorun diğer kısımları ile ilgili incelemeler ve raporlar sunulmaktadır. Bu incelemeler sonucunda motorun ömrünün ne kadarını tamamladığı, ne kadar süre performanslı bir şekilde yollarda gidebileceği gibi kritik sorulara cevap bulunabilmektedir. Şunu unutmayın ki motor aracın kalbidir, araç da en fazla masraf ve sorun çıkaran kısım motor kısmıdır. Bu yüzden geçiştirilmemesi gereken bir ekspertiz aşamasıdır. Aşağıda motor ile ilgili diğer aşamalarımız madde halinde verilmiştir.

  1. Motor performans testi
  2. Motor vuruntu kontrolü
  3. Motor üfleme kontrolü
  4. Egzoz dumanı kontrolü
  5. Motor yağ durumu kontrolü
  6. Motor soğutma suyu kontrolü
  7. Turbo kontrolü

Motor performans testi neden gereklidir ?

Motor araç içerisinde en önemli mekanizmadır. Aracın trafikte ki ömrünü belirleyen parçasıdır. Aracın fiyatının belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu neden ile araç alırken motor performans testine dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer güvenilir olmayan bir yerde test yaptırırsanız aracı aldıktan sonra sürpriz sonuçlar ile karşılaşabilir kendinizi oto sanayide ya da serviste bulabilirsiniz. Araç alırken alacağınız aracın sahibi aracına ne kadar temiz bakmış, kullanmış bunları bilmeniz mümkün değil. Bu konu ile ilgili bir çok ilan sitelerinde doktordan satılık ya da sahibinden temiz satılık araç terimleri hayatımıza geçmiştir. Artık bu tür belirsiz durumlar tarihte kaldı, yapılan motor testleri sonucunda aracınızın durumu hakkında gerçek ve hata payı minimum da sonuçlar ile içiniz rahat bir şekilde araç sahibi oluyorsunuz.  

Motor yağ kontrolü nasıl yapılır?

Motorunuzun yağını düzenli olarak kontrol etmeniz hayati öneme sahiptir. Gösterge panelinizde motor yağı eksik göstergesi kırmızı yanıyor ise hemen motora yağ takviyesi yapmanız gerekmektedir. Eğer manüel kontrol yapmak istiyorsanız, aracınızı düz bir zemine park ederek motorun en son çalışma zamanından yaklaşık 15 dakika sonra yağ seviye çubuğu çıkarılıp hangi dişte ise ona göre işlem yapılmalıdır. Eğer aracınız motor kısmından yağ kaçırıyorsa hemen en yakın servise gitmeniz gerekmektedir. Nedeni motor içerisinde binlerce dişli dönmektedir, bu dönme sırasında yeterli yağ sirkülâsyonu olmaz ise motor içerisindeki dişliler aşınıp büyük arızalar oluşmasına sebep olabilir.

Motor performans testi mi yaptırmak istiyorsunuz?

Siz de aracınız için motor performans testi yaptırabileceğiniz, güvenilir, uygun fiyatlarla kaliteli hizmet sağlayan tarafsız ve güvenilir Mersin oto ekspertiz mezkezlerinden biriyiz. Aracınıza gereken değeri gösterebilmek için, bizimle iletişime geçin!