Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Egzoz Emisyon Testi Nedir?

Araçların hareket halinde iken ürettiği zararlı gazların egzozdan çıkarak hava kirliliğine neden olmasını önlemek amacı ile yapılan ölçümlere Egzoz gazı muayenesi (emisyon tesi) denir.

Araç üretiminde son teknoloji kullanılarak çevre dostu bir yapıda üretilse de maalesef zararlı gaz üretip çevreye salınım yapıyor. Bu zararlı gazları minimuma indirmek amacı ile emisyon gazı testi yaptırılıyor.

Yapılan bu testler sonrasında belirlenen ölçüm değerleri içerisine giren araçlara ruhsat verilmektedir.

Egzoz Emisyon Testi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzoz gazı emisyon testi araçların çevreye minimum kirlilik vermesi için uygulanan bir testtir. Araçlar rölanti de ve yüksek devirde çalıştığı esnada egzozdan çıkardı salınım gazları değerleri belirlenen sınırlar içerisinde ise ölçüm pulu almaya hak kazanıyor. Eğer değerleri yüksek çıkarsa başarısız oluyor ve sorunların halledilip en yakın zamanda tekrar muayeneye girmeniz gerekmektedir. Egzoz emisyonu yaptırmak çocuklarımız ve geleceğimiz için çok önemlidir. Ayrıca bu alanda denetimler çok sıkı ve ağır cezaları vardır.

Egzoz Emisyon Testi Fiyatı Nedir?

Fiyatlar sürekli olarak güncellenmektedir, 01.01.2020 Fiyatı KDV Dahil 80 TL dir.

Egzoz Emisyon Testi Yaptırmamanın Cezası Ne Kadardır?

Birçok sürücü bu olayı küçümsemektedir ve trafikte havayı kirletmektedirler. Düşük bir fiyata egzoz emisyonu yapılmaktadır, yasalar gereği yaptırmak zorunludur. Ocak 2020 İtibari ile egzoz emisyon muayenesi yaptırmamanın cezası 1.895 ? Olarak belirlenmiştir. Yüksek cezalar ile karşılaşmamak için devletin koyduğu yasalara uymanız gerekmektedir. Yasalar bizlerin hayatını kolaylaştırmak için uygulanmaktadır.

Egzoz emisyonu periyotları (Hangi sıklıkla) Yapılmaktadır?

Hususi (binek) ve resmi otomobiller için ilk muayene, aracın üçüncü yaşını doldurmasıyla gerçekleşiyor. Sonrasında ise her iki yılda bir ölçüm yapılması gerekiyor.

Ticari araçlar ve diğer motorlu taşıtlar için bu ölçüm her yıl tekrarlanmalı.

Egzoz emisyonunu düşürmek için ne yapılır?

Aracınız egzoz emisyon testinden geçemedi ne yapmanız gerekmektedir? Sorunun yanıtı çok kolay panik yapmanıza gerek yok. Servise ya da oto tamirhanesine giderek birkaç tane bu iş için gerekli temel parçalar ustalar tarafından monta edilerek bu sorun kolay bir şekilde halledilebilir.

Emisyon testi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Muayeneye girmeden önce egzoz dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Eğer egzozda herhangi bir delik, olması gerekenden fazla duman çıkarıyorsa hemen servise yada oto tamire götürüp sorunları giderip daha sonra muayene yaptırmanız gerekmektedir. Muayeneden geçemezseniz sorunları halledip tekrar gelmeniz gerekmektedir, ikinci gidiş için ek ücret alınmamaktadır.

Egzoz emisyonu nerede ölçtürülür?

TÜRKTÜV araç muayenesinde tek yetkili kuruluştur. Egzoz muayene testinizi TÜRKTÜV den randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Türkiyenin 81 ili ve birçok ilçesinde bulunan bu kuruluş uluslar arası standartlarda araç muayene hizmeti vermektedir.

Egzoz emisyonu testi ne işe yarar?

Eğer aracınız normalden fazla zararlı gaz üretip havaya salıyorsa hava kirliliğine neden olacak ve geleceğimizi riske atacaktır. Bir diğer konu aracın yakıt performansını etkileyip normalden daha fazla yakmasına neden olacaktır. Aracın diğer ana parçalarına da zarar verebilir, bu yüzden zamanında test yaptırıp gerekli bakımları ihmal etmeyin.

Egzoz emisyon testi e-devletten sorgulanabiliyor!

Birçok sorgulama yaptığımız e-devlet sitesinden aracın egzoz emisyon testi durumunu öğrenebilirsiniz, linke tıklayarak adrese gidebilirsiniz. 

Emisyon testi için güvenli ve belgeli oto ekspertiz tercihi yapın

10+ Yıllık tecrübesi, uzman ekibi ve gerekli belgeleri ile öncü Mersin Oto Ekspertiz merkezlerinden biri olan işletmemizde tüm işlemleriniz güven içinde, doğru olarak yapılır. Dilerseniz garantili sonuçlar da alabilirsiniz. Kazasız günler dileriz.