Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Oto ekspertiz, araç sahipleri için önemli bir güvencedir. Özellikle 2020 yılının sonbahar aylarından itibaren ikinci el araç satışlarında zorunlu hale getirilmesi, ekspertize olan ilgiyi daha da arttırmıştır.

Oto ekspertiz, her araç sahibi için büyük bir anlam ifade ediyorken, ekspertizi yapan işletmenin kalitesi ve yeterliliği de üzerinde durulması gereken bir konudur. TSE ve HYB belgelerine sahip olan oto ekspertizler, daha çok tercih edilir durumdadır. Çünkü bu belgeler, oto ekspertizlerin genel kalite standartlarını karşıladığı anlamına gelir.

TSE Nedir?

TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ürün ve hizmetlerde genel bir kalite yakalama anlayışıyla hareket bir devlet kurumudur.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır ve tarafsız bir şekilde Türkiye’de standardizasyon faaliyetleri yürütür. Asıl amacı, hizmet üreten sektörleri denetlemek ve uluslararası standartlara olan uygunluğunu sağlamaktır.

Standart hazırlayıcı bir kurum olan TSE, toplumsal yaşam düzeyini yükseltme görevinin yanı sıra ülkemizin uluslararası alandaki rekabet gücünü artırma hedefi de taşımaktadır.

Oto Ekspertiz için TSE Belgesi ne anlam ifade ediyor?

TSE belgesi, hizmet veren firmaların belli bir standardı yakaladığının göstergesidir. Bu belgeye sahip olan kurum ve firmalar, hizmetlerinin uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından kontrol edildiğini resmi olarak belgeler.

Bir oto ekspertizin TSE belgesine sahip olması, hizmetlerinin standart belirleyici kurumlar tarafından denetlendiği anlamına gelir. Bu da genel bir kalite standardı ölçüsünde servislerini gerçekleştirdiğine işarettir.

TSE Belgesi, oto ekspertizlerin güven veren bir anlayış doğrultusunda hizmet verdiğini kanıtlar. Müşterilerine güven verir ve tercih edilebilirliğini artırır. Dolayısıyla TSE Belgesi, araç bakım kontrol ve değerlendirme işlemlerinin müşteri beklentilerini karşılayan bir anlayış doğrultusunda gerçekleştirildiğini ortaya koyar.

Geçerli TSE Belgesi Nasıl Alınır?

Oto ekspertizde geçerli TSE belgesi alımı için gerekli olan koşullar Resmi Gazete’de açıklanmıştır. Bu koşullara göre TSE Belgesi almak için ilk olarak Hizmet Yeterlilik Belgesi almak gerekmektedir. İlgili belgenin alınması için yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir:

  • TSE belgesi almak isteyenler ilk önce Ticaret İl Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gerekiyor.
  • Cokey numarası almak için Ticaret İl Müdürlükleri’ne müracaat eden kişiler, ardından TSE kurumuna başvuruda bulunmalıdır.
  •  Sonraki aşamada ise başvuru sahibine ait oto ekspertiz, Karayolu Motorlu Taşıtlar yetkilileri tarafından denetlenmeye tabi tutulur.
  • Denetleme sonrası yeterli görülen oto ekspertizler TSE belgesi almaya hak kazanır.

 Denetleme sürecinde oto ekspertizler şu açılardan değerlendirilir: İşyeri büyüklüğü, iş sağlığı ve güvenlik koşulları, ölçüm ve kalibrasyon raporları, teknik donanım vb… Hizmet sürecini ilgilendiren konularda denetlenen oto ekspertizler, gerekli yeterlilikleri karşıladıktan sonra TSE belgesi sahibi olabilir.

Oto ekspertiz için HYB Belgesi ne anlam ifade ediyor?

HYB Belgesine sahip olan oto ekspertizler, uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından denetlenmektedir. Bu denetim ve kontrol aşamaları, oto ekspertizlerin verdiği güvenin bir kanıtıdır. Çünkü yapılan denetleme ve incelemelerde ekspertizler farklı açılardan kontrol edilir. Her bir kontrol noktasında hizmette yeterli olup olmadığı kesinlik kazanır.

HYB Belgesi, oto ekspertizler için güven sembolüdür. Verdikleri hizmetlerin genel kalite standartlarını karşıladığı anlamına gelir. Müşteriler, HYB belgeli oto ekspertizlerden tam donanımlı ve kaliteli hizmet alacaklarının farkındadır. Bu nedenle HYB belgesine sahip olan oto ekspertizler, kalite standartlarını yakaladığını ve bu doğrultuda müşterilerine kaliteli ve güvenilir hizmet verdiklerini beyan eder.

Nasıl Alınır?

Hizmet Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin başvurmaları gereken yer TSE temsilcilikleridir. TSE temsilciliği bulunmuyorsa da Bölge Müdürlükleri’ne başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda TSE’nin resmi web adresi olan buraya tıklayın internet adresi üzerinden de online başvuru yapılabilir.

Başvuru sonrasında uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından denetleme işlemi gerçekleşir. Denetleme ve kontrol sürecinde ekspertizlerin kalite standartlarını karşıladığı anlaşılırsa HYB belgesi verilir. HYB belgesi almak isteyen oto ekspertizlerin bazı koşulları yerine getirmeleri gerekir. Örneğin en az sertifikalı 2 eleman çalıştırmak, HYB Belgesi alma şartları arasındadır. Hizmet yeterlilik belgesi alma sürecinde iş güvenliği, ölçüm sistemleri ve çalışma koşulları da titizlikle incelenmektedir.

TSE ve HYB belgeleri zorunlu mu?

Günümüzde TSE ve HYB Belgeleri oto ekspertizlere zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla hizmet vermek isteyen ekspertizlerin TS 13805 HYB standartlarına uygun bir şekilde hizmet vermeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda Hizmet Yeterlilik Belgesi alan oto ekspertiz firmalarının hizmet vermelerinde yasal bir engel bulunmamaktadır.

Bu belgelere sahip olmayan ekspertizler güvenilir mi?

TSE ve HYB belgelerine sahip olmayan oto ekspertizlerin güvenilir olduğunu ya da olmadığını söylemek biraz zor. Çünkü kalite standartları gereğince güvenilir olduğunu ispatlamayan ekspertizler, teknik açıdan yeterli donanıma sahip olmayabiliyor. Bu da ciddi problemleri beraberinde getirebiliyor.

TSE ve HYB belgesine sahip olan oto ekspertizler, belki güvenilir olabilir ancak hizmet kalitesini ortaya koyma konusunda ne kadar inandırıcı oldukları tartışılan bir durumdur. Çünkü Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi olan bir ekspertiz, yasal mevzuat ve genel kalite standartlarına uyumlu bir şekilde hizmet verdiğini ispatlamaktadır. Bu ispat, güvenilir olduğunun somut ve yasal bir kanıtıdır.

Dolayısıyla TSE ve HYB belgelerine sahip olmayan ekspertizlerin çeşitli sorunlar doğurabileceğinin altını çizmekte fayda var. Uzman görüşleri de araç sahiplerinin belgeli olan ekspertizlere araçlarını emanet etmelerini şiddetle önermekte.

Oto Ekspertizde Kalite Koşulu: TSE ve HYB

Güvenilir ve sağlıklı bir araç kontrolü için sertifikalı oto ekspertizler her zaman daha ön plandadır. Çünkü verilen hizmet ve standartlara uyumlu olma, her sektörde olduğu gibi oto ekspertiz sektöründe de tam anlamıyla fark yaratan bir detaydır. Oto ekspertizlerin resmi belge sahibi olmaları, yalnızca araç bakım ve inceleme sürecinde fayda sağlamaz, aynı zamanda hizmet sonrası sürece de olumlu yansır. Bu bakımdan TSE ve HYB sertifikaları uzun ve kısa vadede oto ekspertizler ve araç sahipleri için önemli bir anlam ifade edecektir.

En iyi Mersin oto ekspertiz merkezlerinden olan işletmemizin, TSE, HYB ve ISO belgeleri tam, eksiksiz olarak mevcuttur. Size daha iyi hizmet kalitesi sunmak için, tüm standartlara uyuyoruz!