Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Araç alım satımlarında araç ekspertizinin önemi her geçen gün daha da artıyor. Yaşanan mağduriyetler, ekspertizin ne kadar önemli bir kontrol süreci olduğunu gözler önüne seriyor. Özellikle ikinci el araçlarda zorunlu hale gelmesi ise ekspertizin önemini daha da arttırmış durumda.

Ekspertizi daha pratik ve daha işlevsel bir şekilde tamamlamak için dikkat edilmesi gereken farklı faktörler vardır. Bunlardan biri de satın alacağınız aracın sahibi…

Bu yazımızda oto ekspertiz esnasında dikkat etmeniz gereken satıcı profillerini listeledik. Oto ekspertiz sırasında herhangi bir mağduriyet yaşamamak için satıcılara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte her zaman her yerde karşınıza çıkma ihtimali olan satıcı profilleri…

  1.  Kendinden Emin Satıcı

Bu tip satıcıların temel amacı, güven vermektir. Alıcıya güven vererek araçtaki hasar ve kusurların üzerini kapatmaya çalışır. Aracını bir şekilde alıcıya satar ve ekspertizde herhangi bir sorun çıktıktan sonra telefonlarını dahi açmayabilir. Bu nedenle mağduriyet yaşamamak için kendinden emin satıcılara güvenmeyip araç için ekspertiz raporu almayı ihmal etmeyin.

  1. Aracını Ekspertize Sokmak İstemeyen Satıcı

Bu satıcılar genellikle farklı bahaneler ileri sürerek aracını ekspertize götürmek istemez. Daha çok alıcıyı düşündüklerini söyleyen bu tip satıcılar, bazen ekspertiz için verilen parayı çok bulduklarını söyleyebilirler. Bunun nedeni, büyük ihtimal aracın herhangi bir problemi olmasından kaynaklanır. Bu yüzden aracı ekspertize götürme taraftarı olmadan araçtaki hasarları gizleme amacındadırlar.

  1. Tanıdığı Ekspertizden Rapor Almak İsteyen Satıcı

Dikkat edilmesi gereken bir başka satıcı profili, yalnızca tanıdığı ekspertizden rapor almak isteyen satıcıdır. Eğer satın alacağınız aracın sahibi, yalnızca kendi belirlediği ekspertize gitmek istiyorsa, bu durum kuşku uyandırabilir. Çünkü bazı satıcılar, ekspertizi ikna ederek araçtaki hasarların kayıt altına alınmasını engelleyebilir. Dolayısıyla kendi tanıdığı ekspertizde ısrar eden satıcıların sizi mağdur etme ihtimalleri yüksektir.

  1. Ekspertizi Baskı Altına Almaya Çalışan Satıcı

Bu tarz satıcıların amacı ekspertizi manipüle etmektir. Ekspertizi baskı altına almak isteyen satıcılar,  genel olarak ekspertizin dikkatini dağıtmaya çalışır. Bunu da konuşarak ya da soru sorarak yaparlar. Sürekli sorulara cevap veren ve diyalog halinde olan ekspertizlerin bir süre sonra dikkati dağılabilir. Bu tarz satıcıların bir başka taktiği ise aşırı samimiyet kurma çabasıdır. Satıcılar, ekspertiz ile yakın bir diyalog kurmak isteyerek kendini sevdirmeye çalışır. Bunlara ek olarak ekspertizi baskı altına almaya çalışan satıcılar, ekspertizlerin dikkatini dağıtmak için farklı yollara da başvurabilir.

  1. Alıcıyı Baskı Altında Tutan Satıcı

Alıcıyı baskı altında tutmaya çalışmak da satıcıların önemli bir taktiği olabiliyor. Bu satıcı profilini şöyle açıklayabiliriz: Bu tarz satıcılar, alıcıların iyiliğini düşünüyor gibi görünmek isterler. Örneğin alıcının ekspertize vereceği ücreti indirmek için ekspertiz ile bizzat pazarlık yaparlar. Bunun nedeni, alıcıya karşı sempatik gözükmek istemeleridir. Alıcılar da daha sonra bu tarz satıcıların ne kadar iyi olduklarına kanaat getirebilir. Daha sonra da satıcıları kırmamak için aracın hasarını görmezden gelebilir. Dolayısıyla ekspertiz sürecinde sizi sizden çok düşünen satıcılar ile karşılaşırsanız, bu durumdan kuşku duymanızda fayda var.

  1. Aracı Piyasa Değerinin Altında Satan Satıcı

Bazı satıcılar, aracını piyasa değerinin altında satışa çıkarabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, mutlaka aracı oto ekspertize götürmeniz gerekir. Çünkü bazı satıcılar, genellikle acil paraya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek neden ucuza sattığı konusunda alıcıları ikna eder. Alıcılar da ucuza araç aldım diye sevinirken aracın ağır hasarlı olduğunu öğrenebilir. Böyle bir durumda alıcıların mağduriyet yaşamamaları için ekspertiz raporu almaları tavsiye edilir.

  1. Aracı Piyasa Değerinin Üstünde Satan Satıcı

Bu satıcılar, genellikle piyasada değeri net belli olmayan araçların sahipleridir. Hedeflerinde piyasa araştırması yapmayan alıcılar vardır. Alıcılar, zaten fazla para veriyorum diyerek aracın kaliteli ve hasarsız olduğunu düşünüp aracı ekspertize götürmemeye karar verebilir. Bu süreçte satıcının ikna yeteneği başrol oynar.

  1. Aracın Kusurlarını Bilen Satıcı

Hasarlı araç satan satıcılar, stratejilerini daha çok şehir dışından gelecek olan alıcılar üzerine kurar. Bunun için araçlarını satmak için şehir dışı bir müşteri çıkmasını beklerler. Alıcının şehir dışından belli bir masraf yaparak geldiğini bilen satıcı, hasarlı aracı ekspertize götürmeyeceğini düşünür. Bu nedenle hasarlı aracı alıcıya satarak mağdur etme konusunda ne yazık ki başarılı olabilirler.

  1. Dolandırıcı Satıcı

Bu satıcılar ise tam anlamıyla profesyonel dolandırıcılardır. Ağır hasarlı araçların plakasını değiştirip satabilirler. Bunun yanı sıra daha farklı yollardan elde ettikleri araçları da satma girişimlerinde ne yazık ki başarılı olurlar. Dolandırıldığını anlayan alıcılar, dolandırıcı satıcılara dava açamazlar çünkü bu tip satıcılar geride suç unsuru teşkil edecek tüm izleri yok etme becerisine sahiptirler. Bu tarz satıcılardan korunmanın en iyi yöntemi, güvenilir bir ekspertiz raporu almaktır. Aynı zamanda bu yazımızda bahsettiğimiz satıcı profillerini iyi bilmek de dolandırıcı satıcılardan korunmak için önemli yöntemler arasındadır. 

  1. İyi Niyetli Satıcı

Son olarak iyi niyetli satıcılardan da bahsedelim. Bu satıcılar hem ekspertizlerin hem de alıcıların işini kolaylaştıran kişilerdir. İçlerinde herhangi bir kötülük yoktur; gerektiğinde ekspertizde çıkan masrafları kendileri vermeyi bile teklif edebilirler. Ana hedefleri, araç satımından sonra bir daha evrak veya kontrol süreçleri ile uğraşmamaktır. Bu nedenle alım satım işleminin en iyi ve en hızlı şekilde tamamlanması için uğraşırlar.