Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Genelde sıfır araçlara güven tamdır. Sıfır araç satın alan birçok sürücü, aracın yepyeni olduğunu hesaba katarak herhangi bir problem yaratmayacağını düşünür. Fakat tabiri caizse her zaman “evdeki hesap çarşıya uymuyor” ve satın alınan sıfır aracın bazı teknik problemleri ortaya çıkabiliyor.

Peki, herhangi bir sorun ve problem ile karşılaşmamak için ne yapmak gerekir? Bunun en iyi yöntemi, oto ekspertiz raporudur. Eğer aldığınız aracın sıfır olup olmamasına bakmadan bir oto ekspertiz yardımı alırsanız, sizi mutsuz edecek bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Bu arada konu ile ilgili önemli bir noktaya da değinmekte fayda var: Bildiğiniz üzere 20,000 km’ye kadar olan araçlar da sıfır sayılabiliyor. Bu bakımdan belli bir km sınırını aşan ancak yine de sıfır sayılan araçları da hesaba kattığımızda oto ekspertiz kavramının önemini bir kez daha anlamış oluyoruz.

Sıfır Araca Neden Oto Ekspertiz Yapılmalı?

Oto ekspertiz, aracın kalitesi hakkında fikir veren ve herhangi bir hasarı olup olmadığını gösteren bir kontrol sürecidir.

Bu bakımdan belli bir yaşa gelmiş ve belli bir km katetmiş araçlar için yapılması gereken bir uygulama olarak biliniyor. Ancak son zamanlarda oto ekspertiz, sadece ikinci el araç alım satımlarında değil; sıfır araç alımlarında da yapılması gereken bir kalite kontrol faaliyeti haline geldi.

Peki, oto ekspertiz neden sıfır araçlar için de yapılmalı? Bunun farklı nedenleri var:

  • İlk neden olarak satıcıların tutumundan bahsedebiliriz. Ne yazık ki bazı art niyetli satıcılar, sıfır araçlardaki teknik aksaklıkları gizleyebiliyor. Alıcıların da aracın sıfır olması nedeniyle herhangi bir sorun yaratmayacağını düşünmeleri, art niyetli satıcıların ekmeğine yağ sürmüş oluyor.
  • Kilometresi az olan araçların sıfır olarak değerlendirilmesi de oto ekspertiz sürecini neredeyse zorunlu hale getiriyor. Çünkü bu tarz araçlar, az kilometre yapmış olsalar da hasar almış olabilir. Bu bakımdan az kilometre yaptığı için sıfır olarak değerlendirilen araçlar için oto ekspertizin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizelim.
  • Diğer yandan oto ekspertiz için mutlaka satıcı da art niyet aramamak lazım. Çünkü araçtaki problemi satıcıların da bilmiyor olabileceğini hesaba katmakta fayda var.

Dolayısıyla satın alacağınız sıfır olduğuna bakarak %100 sağlam olduğuna kanaat getirmeyin. Satın almadan önce oto ekspertiz kontrolü yaptırarak alışverişinizi daha güvenilir bir şekilde tamamlayın.

Oto Ekspertiz Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Oto ekspertiz, araçların motor performans testlerinden akü kontrolüne kadar kapsamlı bir şekilde test edilmesidir.

Aracın gerçek değeri ve herhangi bir teknik sorunu olup olmadığı hakkında fikir veren ciddi bir süreçtir. Bu nedenle işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Aracınızı bu alanda yetkin alan uzmanlara emanet edebilirsiniz.  Bilgi ve birikimin yanı sıra günümüzdeki teknolojilerden yararlanan oto eksperlerinden rapor almaya özen gösterin. Çünkü oto ekspertiz gibi ciddi bir kontrol sürecinde teknolojik ekipmanların önemi son derece fazladır.

Konu ile ilgili daha önceden hazırlamış olduğumuz oto ekspertiz ipuçları içeren şu makalemize göz atmanızda yarar var.

Sonuç Olarak;

Sıfır araç satın almadan önce oto ekspertiz kontrolü yaptırmak, ciddi sorunlarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Bu süreçte koronavirüs önlemlerine uyarak maske takmayı ve sosyal mesafenizi korumayı ihmal etmeyin.

Tüm tedbirlerini almış Mersin oto ekspertiz merkezimize bekleriz. Can ve mal güvenliğiniz bizim için önemlidir.

Kazasız günler dileriz.