Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Diyelim ki araç satın almak üzeresiniz ve satın almak istediğiniz aracı oto ekspertize götürdünüz. Bu aracı komple genel bir bakımdan geçirmek mi gerekir yoksa kısmi bir oto ekspertiz yeterli mi olur? Bu yazımızda bu soruya cevap vereceğiz.  Öncelikle kısmi oto ekspertizin ne demek olduğundan bahsedelim.

Oto ekspertiz, aslında komple bir bakım sürecidir. Aracın genel görüntüsünden en ince mekanik aksanına kadar geniş çaplı bir kontrol uygulamasıdır.

Fakat bazı durumlarda araçlar, bir ya da birkaç açıdan kontrol ve denetimden geçirilebilir. Bu durumda da araçların ekspertizi kısmi olarak yapılmış olur. Örneğin aracınıza yalnızca boya kaporta ekspertizi ya da yalnızca motor mekanik ekspertizi yaptırırsanız, bu bir kısmi ekspertizdir.

Kısmi Oto Ekspertiz Nedenleri

Kısmi oto ekspertizin yeterli olup olmayacağına geçmeden önce neden araç sahipleri kısmi ekspertiz yaptırmak ister sorusuna cevap verelim.

Araç sahiplerinin kısmi oto ekspertiz yaptırmak istemelerinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Satıcının arabaya kefil olması
  • Satıcının genel ekspertize yanaşmaması
  • Alıcının daha düşük ekspertiz ücreti vermek istemesi
  • Alıcının aracın sağlamlığından emin olması
  • Aracın az kilometrede olması

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı araçların ekspertizleri kısmi bir şekilde tamamlanabiliyor. Peki, kısmi oto ekspertiz, araçtaki olası problemleri görmek için alıcıya sağlam ve güvenilir bilgi verebilir mi?

Kısmi Oto Ekspertiz Yeterli Mi?

Kısmi yapılacak olan oto ekspertizin uzmanlar tarafından önerilmediğini belirterek söze başlayabiliriz. Çünkü aracın yalnızca birkaç yönünü değerlendirip kontrol etmek, aracın genel durumu hakkında bilgi vermez.

Örneğin bir aracın tavanı veya başka bir dış bölgesi sağlam gözükebilir. Bu durumda birçok alıcı, aracın yalnızca motor ve mekanik ekspertizinin yapılmasını talep edebilir. Fakat bu durumda aracın tavanındaki problemler gözden kaçabilir. Aynı örneği jant, lastik vb. araç donanımları için de verebiliriz.

Dolayısıyla kısmi oto ekspertiz, araçtaki hasarların gizlenmesine neden olabilir. Araç satın almadan önce alıcıların aracı komple (full paket) bir ekspertiz kontrolünden geçirmelerinde fayda vardır.

Genel bir ekspertiz süreci, aracın olası sorunlarını açığa çıkaracaktır. Bu durum da alıcının korunmasını sağlayacak ve mağduriyet yaşamasının önüne geçecektir.

Sorunsuz Araç Satın Almak için Satıcılara Dikkat!

Kısmi oto ekspertiz, her zaman önemli zararların başlangıcı olabilir. Bu nedenle araç satın almadan önce full paket ekspertiz yaptırmak her zaman en güven veren kontrol ve denetim uygulaması olarak bilinmektedir.

Zira uzman oto ekspertizler de alıcıların kısmi oto ekspertizlerden kaçınmalarını ifade etmektedir.

Kısmi oto ekspertizden kaçınmanın temel sebebi, aracın olası sorunları hakkında alıcıyı bilgilendirmemesidir. Bu konu hakkında bahsederken satıcılar üzerinde önemle durmakta fayda var.

Çünkü bazı satıcılar satmak istedikleri araçların hasarlarını gizlemek için alıcıları kısmi ekspertize yönlendirdikleri bilinmektedir. Bu nedenle satıcıların bu tarz kötü niyetlerinden etkilenmemek ve gelecekte üzülmemek için aracın kısmi değil de genel bir ekspertiz sürecinden geçmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kısmi Oto Ekspertiz Sonuçları

Kısmi oto ekspertiz, aracın dar bir çerçevede değerlendirilmesi anlamına gelir.

Bu da ilerleyen günlerde alıcıları zor durumda bırakabilir. Satın alınan araca verilen ücret bir yana hasarlı araç almanın yarattığı moral bozukluğu bazen kalıcı bir etki yaratabilir.

Kısmi oto ekspertizin yaratabileceği olumsuz senaryoları daha da çoğaltabiliriz. Bu tarz kötü durumlarla karşılaşmamak için aracı güvenilir araç ekspertizlerine emanet etmek gerekir. Son olarak şunu ifade edebiliriz ki “maddi ve manevi açıdan sorunsuz bir şekilde araç satın alma işlemini tamamlamadan önce genel bir ekspertiz raporunun önemi ve değeri paha biçilemez.” 

Araç ekspertizine mi ihtiyacınız var? İster kısmi ister full ekspertiz için en iyi  Mersin oto ekspertiz merkezleri arasında gösterilen işletmemize bekleriz. Kazasız günler dileriz.