Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Araçlar hayatımıza maddi ve manevi değerler katan aracılardır. Bu nedenle düzenli olarak bakım / onarım ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.  Bu bakımlar gerek araçlarınızı satmak istediğinde değer kaybetmemesi, gerek kaza riskini minimuma indirmek için gereklidir.

Mersin oto ekspertiz lider ekibi olarak bu yazımızda size periyodik bakımın ne olduğunu, neleri kapsadığını ve sağlayabileceği avantajlar sağlayabileceğini anlatacağız.

Periyodik bakım nedir?

Periyodik bakım, adından anlaşılacağı gibi motorlu araçların düzenli aralıklarla kontrole götürülerek bakım ve onarımlarının yapılması işlemine denir.

Bu bakım ve onarım kapsamında; hava filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi, motor yağı, antifriz, fren hidroliği vb. kontrolü/değişimi işlemleri yapılmaktadır.

Periyodik bakım gerekli mi?

Periyodik bakım, sürücülerin can ve mal güvenliğini korumaları adına bazı tedbirlerinin alınmasını sağlar. Dolayısıyla araçlar için oldukça önemlidir.

Örneğin; aracınızın fren hidrolik yağı kontrol ve bakımları uzun süre gerçekleşmez ise frenlerinizin tutmamasına veya boşalmasına sebebiyet verebilir. Bu durum mal ve can kaybı yaşamanıza sebep olabilir dolayısıyla düzenli periyodik bakım kesinlikle gereklidir.

Hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Periyodik bakım rutinleri, üretici firmanın belirlemiş olduğu km aralıklarına göre değişebilmektedir. Bazı markalar 20.000 km’de periyodik bakım önerirken bazı üretici markalarda ise 30.000 km’ye kadar çıkabilmektedir.