Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Bu yazımızda sıfır veya ikinci el araç alım satımları sırasında en çok karşılaşılan  “dizeli mi tercih etmeliyim yoksa benzinliyi mi” ve “aralarındaki fark ne” gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların sebebi ise araçların yakıt tüketim oranı, motor ömrü ve fiyatlarının bu sayede belirlendiğidir.

Mezitli Oto Ekspertiz ekibi olarak dizel ile benzinli araçlar arasındaki farkları anlatarak sorularınıza cevap vermeye çalıştık, umarız beğenirsiniz!

Dizel ile benzinli araçlar arasındaki farklar

1) Yakıt oranı: Hangisi daha hesaplı?

Bu sorunun cevabı doğrudan “benzinli veya dizel” şeklinde verilemez. Çünkü yakıt tasarrufunuzu etkileyebilecek birçok faktör vardır.

Araç kullanım şekliniz, kullanım yeriniz, kullanım sıklığınız gibi faktörler bu sorunun cevabını değiştirebilir ancak dizel araçların benzinli araçlara oranla %20-25 daha az yakıt harcadıkları bilinmektedir.

2) Performans: Hangisi daha iyi?

Bu sorunun cevabı öncelikle sizin performansa bakış açınız ve neler beklediğinizdir. Örneğin, kullandığınız yollar yokuşlu ise veya yük taşıyorsanız dizel araçların tork gücü daha yüksektir ve benzinli araçlara oranla daha performanslıdır.

Bunun haricinde performansa çok takılmıyorsanız ve motor gücü sizin için önemsiz ise tercihinizi benzinliden yana kullanabilirsiniz.

Benzinli araçlar ise dizele oranla daha az bakım, masraf gerektirir ve motor performansı genel olarak daha iyidir. Aynı hacimde daha yüksek güç üretirler.

3) Kullanım süresi: Hangisi daha uzun ömürlü?

Dizel araçlar benzinli araçlara oranda bakıma daha muhtaç ve yakıttan daha çok etkilenen taraftır.

Eğer dizel araç kullanıyorsanız benzinliye oranla aracınızın periyodik bakımlarını daha sık yaptırmalı ve kalitesiz yakıt kullanımından kaçınmalısınız. Tabii ki bu dizel araçların daha kısa ömürlü olduğunu göstermez. Periyodik bakımları yapıldığı sürece hemen hemen birbirine oldukça yakın motor ömürleri vardır.

4) Araç ücretleri: Hangisi Daha pahalı?

Dizel otomobiller benzinli otomobillere oranda daha pahalıdır. Bunun sebebi ise yakıt tasarrufu ve motor gücü gibi faktörlerle alakalıdır.