Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Km'si düşürülmüş araçlar nasıl tespit edilir?

Araçların kilometre durumu kullanıcıların en dikkat ettiği noktadır. Bu noktada şöyle bir durum vardır. Kişiler aracın ne kadar yol aldığına göre değer biçmektedirler. Bu sayede de aracın fiyatı yükselip düşmektedir her daim düşük kilometre araçlar tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise araçların daha az kullanılması olmuştur.

Hasar kaydı ya da aracın kilometresini (km) nasıl öğrenebilirim?

Araçların kilometresini anlamak için çeşitli bilgiler ve yöntemler vardır. Aracın kaç kilometre yol gittiğini öğrenmek için bazı cihazlardan faydalanılır. Ancak artık yeni düzenlemeler ile araç kilometresini sorgulamak SMS ile dahi yapılabiliyor. TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni uygulaması sayesinde, bakanlığın veri tabanına kayıtlı olan her aracın kilometresini öğrenmeniz mümkün. Sadece kilometre değil, aracın hasar kaydına da bir SMS ile ulaşabiliyorsunuz. “HASAR” yazıp boşluk bıraktıktan sonra şase numarasını da yazarak 5664’ kısa mesaj attıktan sonra, araç hasar kaydı ve araç kilometre tespiti telefonunuza mesaj geliyor. “HASAR” yazıp boşluk bırakıp, aracın plakasını yazarak 5664’e attığınız kısa mesaja yanıt olarak da aynı sonuçları alabilirsiniz. Şuradaki yazımızdan da tramerin ne olduğunu nasıl sorgulandığını öğrenebilirsiniz.

Yıpranmış araçları nasıl tespit edebiliriz?

 Motor sesi dinlenir yorgun bir motor gençlik yıllarından fazla ses çıkarır. Kapı ve tavan döşemeleri bir aracın en yavaş yıpranan yerleridir buralarda sararma deformasyon izleri tespit edilir. Torpido üstündeki teyip klima vb düğmeler yazıları silinmiş mi ? Pedal lastikleri, vites kol topuzu direksiyon simidi aşınan yerlerden bir kaçıdır. Kapı kolları ve en önemli nokta kapı fitilleridir buralarda yırtılma sökülme tespiti yapılabilir. Kapı ayarları açılıp kapanmadan bozulmuş olabilir, kapı tam yerine oturuyor mu? Motoru yağ yakmamalı(km arttıkça araç yağ yakmaya başlar ve egzozdan mavi duman atar) Motorda yatak ve sibop vuruntusu olur. Ön düzen takım grubundan vuruntu ve gürültü gelmemelidir. 5664 plaka sorgulaması ve muayene olduğundaki km si şimdi ki  km kıyaslanabilir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra profesyonel ve tarafsız bir oto ekspertiz merkezine giderek kendinizi tam olarak güvenceye alabilirsiniz.

Pert kaydı nedir?

Pert kaydı aracın karıştığı bir kaza sonucu hasar alması durumudur. Pert kaydı olan araçlar trafikten men edilebilir. Çünkü ağır hasarlı ve kullanılmayan araçlar çekici ile çekilir ve otoparka götürülür. Tamir edilebilecek olan araçlar tamir edilir ancak ağır hasar kayıtlı olarak kullanılabilir. Ancak birçok kişi ağır hasarlı araçları almaktan çekinir ve bu çekincelerinin sebebi de aracın satılamayacak olduğudur. Çünkü kimse ağır hasarlı araç almak istemez. Ağır hasarlı araçların tercih edilememe sebeplerini aşağıda anlatıyoruz.

Ağrı hasarlı araçlar her daim ağır kazalar geçirmişlerdir denilemez. Ağır bir kazası yoktur ancak bilirkişi ağır hasar demiştir bu durum olabilir ancak yine de ağır hasar görüneceği için bunun ispatı zordur. Hatta mümkün değildir. Ancak Firmamız alanında uzman olan kişilerle sunulan ve gösterilen araçlarda ağır hasarın görülme ve tespit edilme durumu kolay olacaktır. Siz alıcılar da gönül rahatlığıyla araçlarınıza bineceksiniz.

Pert kaydı ise aracın ağır hasardan çok daha büyük bir sorun yaşadığını gösterir. Örneğin araç kullanılamaz hale gelir ve araç tamamen pert olmuş denilir. Pert olmuş araçlar kullanılabilir ve trafikte olabilir. Bu araçların trafikte oluşu kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur. Çünkü trafiğe çıkan araçlar tamiri yapılmış ve kullanıma sunulmuş araçlardır. Bu araçların tamirinin doğru yapıldığından emin olmamız gerekir. Pert araçlar bir çok noktada sorun çıkarabilecek araçların başında gelir. Pert ya da hasarlı araçların alımı satımı ile ilgilenecek veya bu araçları alacaksa kişiler başta şu duruma dikkat etmeliler. Araçların detaylı incelemesi yapılmalı ve bu inceleme ekspertiz sonucunda bu araçlar alınmalı. Bu araçların alınması durumunda her türlü hasarı ve kusuru gözden geçirilmelidir. Şase ve diğer önemli aksanlarda oynama veya işlem olan araçların alımı satımı dikkatle yapılmalı. Ucuz değil kaliteli hizmet veren ekspertiz firmalarında Oto ekspertiz yaptırmalısınız.

Pert olan araçlarda belki kaporta ve diğer dış görünüm toplanmış olabilir ancak motor, şase, direk ve benzeri aksanların da detaylı bir biçimde toplanıp düzeltilmesi gerekmektedir. Bu noktada da ekspertiz raporu bizim için en önemli durum ve yol göstericidir.