Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Araçlarda Trafik Cezası İşlemleri

Plakadan veya sistemden ceza sorgulama hizmetinin devletimiz tarafından sağlandığını belirtmişlerdir, hizmeti kullanarak sorguladığınız trafik cezalarınız son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan cezalardır. Ödeme işlemini gerçekleştirdiğiniz cezalar hizmet sayfasında görüntülenmeye devam eder. Ödeme işlemini gerçekleştirdiyseniz cezaları dikkate almayınız. Ödeme işlemini, Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme hizmetini kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz.

Araç Üzerinde Trafik Cazası varmı Nasıl Öğrenebilirim?

Gelir İdaresi Başkanlığına henüz yansımayan cezalarınızı, bu hizmet ile görüntülenen cezaların detayında yer alan Tutanak Seri Sıra No ile Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme hizmetini kullanarak ödeyebilirsiniz.Bu hizmeti kullanarak sorguladığınız trafik cezaları, Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminden alınmış olup sadece bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi almak için cezayı tanzim eden İl/İlçe trafik birimine müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza veya İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz veya e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.

Her cezanın sürücüler için olduğunu belirtip trafik ışık ihlali, park ihlali, gibi nedenlerle hergün birçok sürücü para cezası ile karşı karşıya geldiğini vurgulamışlardır. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden ve e-devlet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapılıyor

Trafik cezası sorgulama

Trafik cezası sorgulama, tüm sürücülerin korkulu rüyası olan trafik cezalarını  E-devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılabilecek olan trafik cezaları aynı zamanda internet üzerinden ödenebilmektedir.

Araç aldıktan sonra eskiden gelen trafik cazası olurmu?

Kırmızı ışık ihlali, aşırı hız, emniyet kemeri takmama, araç içinde telefonla konuşma gibi cezaların sürücüye posta ile ulaşmaktadır.  Sürücülerin postanın geç gelebilmesinden dolayı bu cezaları e-devletten sorgulamalarını önermektedir. Trafik cezaları otobanlarda geçiş durumunda da sıkça karşımıza çıkar. Mersin ilinden Adana iline gidecek olan sürücüleri bu konuda uyarmaktadırlar. Otoban gişelerinin HGS sistemini okumamasından dolayı hatalı işlem olabilir. Bu konunun da e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilmesinin önemli olacağını söyleyebiliriz.