Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Vergi Borcu Olan araç satılır mı?

Araçların muayene ettirmek kontrol ettirmek hasar var mı göstermek için gelenlerin yanında danışmak için gelen çok sayıda kişi var. Bu kişilerin sorduğu soruların başında vergi borcu olan araç satılır mı sorusu vardır. Bu soru ikinci el araç alacak herkesin aklındadır. Firmamız buna en güzel ve detaylı cevabı vermiştir.

Araçların vergi borçları 6 ayda bir yılda iki kez yatırılır. 1. Dönem vergisi 1 Ocak ile 30 Haziran arasında 2. Dönem vergi borcu ise yılın diğer yarısında yatırılmak zorundadır. Vergi döneminin bir gün bile dışındaysanız ikinci yarıyıl vergisini siz ödemek zorundasınız. Geriye dönük vergi borcunuz varsa onları da ödemek zorundasınız. Aksi halde noterde satış yapılamaz.

 Araç satışında bir sürprizle karşılaştınız ve vergi borcunuz var. Satışı yapamadınız ve alıcı ile buluştunuz. Hemen en yakın vergi dairesinden yapabilirsiniz. Ama böyle bir imkânı olmayanlar için bankalardan da yapılabilmektedir. Şubeye gidip yapabileceğiniz gibi Gelir Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Trafik cezaları da araç satışına engel olmaktadır. E-devlet ve Gelir Dairesi Başkanlığı’nın sitesine yansıyan bir cezanız varsa mutlaka ödeyin. Hatta çoğu zaman kişiler ceza kağıdı ellerine ulaşmadığı için ceza yediğini bilmez. Notere geldiğinde ceza olduğunu öğrenince şaşırabilir. Bu gibi durumlar size ve alıcıya zaman kaybettirir bu nedenle önce borcunuzu sorgulatabilir borcunuz varsa ödeyebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden bile yapabilirsiniz. Eğer satışa çok yakın bir zamanda kaza olduysa telaşlanmayın.

Yalnızca E-devlet ve Gelir Dairesi Başkanlığı’nın sitesine yansıyan cezalar satışa engeldir. Sonra yansıyacak olanlar yine size posta ile ulaşır.

Plakadan Ceza Sorgulama

Ceza yemiş araçların satışından epey dert yanan müşteriler sorununu devletimizin çözdüğünü belirtmişlerdir. Bu çözüm e devlet üzerinden olmaktadır. PLAKADAN CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR sorusunu linkler ve adreslerle detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Plakadan Ceza Sorgulama işlemi nasıl yapılır? Detaylı anlatım.

E-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın Üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayınız.

Karşınıza Kimlik Doğrulama Sistemi çıkacaktır  Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir.

Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz.

Kimlik Doğrulama Yöntemi Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çııkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Daha sonra Kullanmanız gereken hizmetin adı Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamadır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden Trafik cezası sorgulamak için ne yapmam gerekiyor detaylı anlatım.

Site içi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime veya kelimeleri yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kurumlar bağlantısını kullanarak hizmeti sunan kurumun sayfasına erişebilirsiniz. Kurumun sayfasında “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıkladığınızda hizmete ulaşabilirsiniz.

Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılmış trafik cezası yoksa hizmet sayfasında “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” açıklaması görüntülenecektir. Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan trafik cezası varsa Ceza Bilgileri tablosunda;

  • T.C. Kimlik Numarası
  •  Aracın Plakası
  • Cezanın Düzenlendiği İl
  • Cezanın Düzenlendiği İlçe
  • Ceza Tarihi
  • Ceza Saati
  • Ceza Tutarı (TL)

bilgileri görüntülenecektir.