Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Şanzıman araçlar için oldukça önemli parçalardan biridir zira araç alırken vitesler "otomatik" ve "normal" olarak ikiye ayrılır. Bu yazımızda şanzıman nedir, kaç çeşit şanzıman vardır ve şanzıman ne işe yarar bu gibi sorulara cevap verdik.

Şanzıman nedir?

Şanzıman, vites geçişlerini (ileri ve anarya) sağlayan, aynı zamanda motordan aldığı gücü tekerlere aktaran ve araçlar için oldukça önemli olan bir parçadır. Vites geçişlerine ek olarak yakıt tasarrufu sağlayan gelişmiş şanzıman tipleri de mevcuttur. Halk dilinde vites kutu olarak da adlandırılır.

Şanzıman ne işe yarar?

Araçlar hareketsiz haldeyken, ilerleyebilmeleri vites değişimi ile mümkündür. Miller vites çatalları ve dişlilerden oluşan elektronik parçalardır. Dolayısıyla vites sistemini oluşturan ana çatı şanzımandır. Bu nedenle şanzıman araçlar için oldukça büyük öneme sahiptir zira vites değişmezse araç gitmez.

Kaç çeşit şanzıman vardır?

Toplamda 3 çeşit şanzıman vardır. Bunlar;

  • Otomatik Şanzıman
  • Yarı Otomatik Şanzıman
  • Manuel (normal) Şanzıman

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman, kullanıcı kontrolü dışında vites değişimi yapan mekanizmaya verilen isimdir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra vereceğiniz komut ile otomatik olarak vites geçişleri yapar. Kullanımı oldukça kolaydır bu sebeple çok sık tercih edilir. En büyük dezavantajı ise çabuk arızalanmasıdır.