Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı ve bütün sistemin tavsiye edilen değişim süresi aracınızın bakım programında bilgilendirme olarak bulabileceğiniz bu yazıda Mersin oto ekspertiz firmasının deneyimleri de mevcuttur. Ancak tabiî ki önerilen aralıktan sonra ya da önce bozulma durumlarıyla sıkça karşılaşmak mümkün. Hatalı kayış donanımı, yanlış gerginlik ya da triger kayışına motor yağı bulaşması gibi sebepler erken bozulmalara neden olduğu görülmüştür. Triger kayışı değiştirmek için önemli iki soru merak edilir.

Triger kayışı Kaç km de bir değiştirilmeli? Yada kaç yılda bir değiştirilmeli?

Eğer aracınız fabrika çıkışı ise yaklaşık olarak 90.000 km de ondan sonrakiler 60.000 km de bir değiştirmek uygun olabilir. Fakat triger kayışı koptuğunda çok daha fazla masraf çıkaracağı için 40.000 km de değiştirmek ya da daha kontrollü hareket etmek yerinde bir davranış olacaktır. Aynı şekilde araç eğer kmsini doldurmamış ise, 4 yılda bir değiştirilmesi önerilir. Seti satın almak çok pahalı bir yedek parça değildir. Ancak değişiminin maliyetli olma sebebi işçiliğinin yani söküp takılmasının zor ve uzun süreli bir işlem olmasından dolayı maliyetli bir işlemdir.

Özet olarak, Kayış aracınız için hayati önem taşıyan bir parçadır. Bozulması halinde diğer parçaları ve özellikle motoru etkilemesinden dolayı düzenli bakımı çok önemlidir. Bakım sürelerini önemle takip etmenizi tavsiye ederiz. Triger kayışı gibi fazla mekanik olan bir parçanın özelikleri kadın sürücüler tarafından atlanıldığını söylemeleri önemlidir. Kadın sürücülere ve diğer sürücülere yol göstermek adına hizmet sunan Mersin oto ekspertiz bu konuda da yanlarındadır.

Triger kayışı arızası nedir?

Triger kayışı araçlar için en önemli parçaların başında gelir. Bu parça motorun çalışma prensibini en üst noktada yapmasını sağlar. Bu parçanın arızasını tespit etmek zordur. Bu arıza ancak usta eller tarafından bulunabilir.

Triger kayışı arızası nasıl anlaşılır?

Triger kayışının değişmesinin gerekip gerekmediğinin nasıl anlaşılacağı konusu çok merak edilmektedir. Eğer aracı sıfır aldıysanız yada daha önceki değişim kilometresini biliyorsanız aracınızın marka modeline göre satıcının belirttiği km periyodunda triger kayışını değiştirirsiniz. Fakat 2. el bir araç aldınız ve trigeri hakkında bilgi sahibi değilseniz triger kayışını değişiminin gerekip gerekmediği ciddi bir sorundur. Bu sorunu çözmek için

Triger kayışının değişip değişmediğini nasıl anlarız?

İkinci el araç alım satımı sırasında triger kayışının değişip değişmediğini anlamak oldukça zordur. Hele de sektöre uzaksanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kendinizi garantiye almak için triger kayışını değiştirmeniz en mantıklı seçenek olabilir.

Mersinin en deneyimli oto ekspertiz merkezlerinden biri olarak, Triger gibi önemli bir parça değişirken kesinlikle orijinal parça kullanılmalıdır ve mümkünse garanti şartları açısından yetkili serviste değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira triger kayışının kopması maddi veya manevi kayıplar yaşatabilir. 

Kazasız günler dileriz!