Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Triger kayışı ve bütün sistemin tavsiye edilen değişim süresi aracınızın bakım programında bilgilendirme olarak bulabileceğiniz bu yazıda Mersin oto ekspertiz firmasının deneyimleri de mevcuttur. Ancak tabiî ki önerilen aralıktan sonra ya da önce bozulma durumlarıyla sıkça karşılaşmak mümkün. Hatalı kayış donanımı, yanlış gerginlik ya da triger kayışına motor yağı bulaşması gibi sebepler erken bozulmalara neden olduğu görülmüştür. Triger kayışı değiştirmek için önemli iki soru merak edilir.

Triger kayışı Kaç km de bir değiştirilmeli? Yada kaç yılda bir değiştirilmeli?

Eğer aracınız fabrika çıkışı ise yaklaşık olarak 90.000 km de ondan sonrakiler 60.000 km de bir değiştirmek uygun olabilir. Fakat triger kayışı koptuğunda çok daha fazla masraf çıkaracağı için 40.000 km de değiştirmek ya da daha kontrollü hareket etmek yerinde bir davranış olacaktır. Aynı şekilde araç eğer kmsini doldurmamış ise, 4 yılda bir değiştirilmesi önerilir. Seti satın almak çok pahalı bir yedek parça değildir. Ancak değişiminin maliyetli olma sebebi işçiliğinin yani söküp takılmasının zor ve uzun süreli bir işlem olmasından dolayı maliyetli bir işlemdir.

Özet olarak, Kayış aracınız için hayati önem taşıyan bir parçadır. Bozulması halinde diğer parçaları ve özellikle motoru etkilemesinden dolayı düzenli bakımı çok önemlidir. Bakım sürelerini önemle takip etmenizi tavsiye ederiz. Triger kayışı gibi fazla mekanik olan bir parçanın özelikleri kadın sürücüler tarafından atlanıldığını söylemeleri önemlidir. Kadın sürücülere ve diğer sürücülere yol göstermek adına hizmet sunan Mersin oto ekspertiz bu konuda da yanlarındadır.

Triger kayışı arızası

Triger kayışı araçlar için en önemli parçaların başında gelir. Bu parça motorun çalışma prensibini en üst noktada yapmasını sağlar. Bu parçanın arızasını tespit etmek zordur. Bu arıza ancak usta eller tarafından bulunabilir.

Triger kayışı arızası nasıl anlaşılır?

Triger kayışının değişmesinin gerekip gerekmediğinin nasıl anlaşılacağı konusu çok merak edilmektedir. Eğer aracı sıfır aldıysanız yada daha önceki değişim kilometresini biliyorsanız aracınızın marka modeline göre satıcının belirttiği km periyodunda triger kayışını değiştirirsiniz. Fakat 2. el bir araç aldınız ve trigeri hakkında bilgi sahibi değilseniz triger kayışını değişiminin gerekip gerekmediği ciddi bir sorundur. Bu sorunu çözmek için

Triger kayışının değişip değişmediğini nasıl anlarız?

firmamız sizlere hizmet vermektedir. Triger kayışı motor üzerinde bir muhafaza içerisindedir. Muhafaza sökülmeden görülemez. Bu muhafaza sökülerek triger kayışı görülebilir fakat kayışın değişip değişmeyeceğinin anlaşılması oldukça zordur, hatta imkansızdır. Kayışın tamamen sökülerek her cm'sinin kontrol edilmesi gerekir. Kayışta yıpranmalar, aşınmalar, çatlaklar kontrol edilir. Bu kontroller bize kayış hakkında fikir verebilir. Buna rağmen kayıştan tam olarak emin olmak imkansızdır ve hiç bir usta kayışa şu kadar km daha gider şeklinde garanti veremez. Bu yüzden en sağlıklısı her halükarda kayışı değiştirmektir. Eski kayışı tekrar takarak işinizi şansa bırakmış olursunuz.Zaten triger kayışının sökülüp takılması baya bir işçilik gerektirdiğinden maliyetlidir. Bu yüzden hazır eski kayış sökülmüşken yenisiyle değiştirmek en sağlıklı ve ekonomik olanıdır.

Eski kayışı tekrar taktırsanız bile işçilik ücretini her halükarda ödeyeceğinizden yeni kayış seti taktırmak daha mantıklıdır. Triger gibi önemli bir parça değişirken kesinlikle orijinal parça kullanılmalıdır ve mümkünse garanti şartları açısından yetkili serviste değiştirilmelidir. Triger kayışı kopması sonucu oluşan hasarlar ciddi meblağlar tutmaktadır. Bu yüzden bu tür durumlarda muhatap bulma açısından yetkili serviste garantili bir şekilde değiştirmek en mantıklısıdır.Triger değişimiyle birlikte devirdaim pompasının da değiştirilmesi uygun olur. İleride devirdaim pompası bozulduğunda değiştirmek için triger setinin de sökülmesi gerekeceğinden maliyetli olacaktır. Bu yüzden triger değişimi set olarak ve devirdaim pompasıyla birlikte değiştirmek gerekir. Sizde alacağınız araçta riske girmek istemiyorsanız Mersnin en güvenli oto ekspertiz firması olan Mezitli Oto Ekspertiz ofisimize gelerek profesyonel hizmet desteği alabilirsiniz.