Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Tramer nedir?

Tramer, “Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi” kurumunun kısaltması olup, tüm sigorta bilgilerinin toplandığı ve araçların geçmişte yaşadığı kaza veya hasar durumları hakkında bilgi almanıza yarayan veri deposudur. 

Özellikle ikinci el alım satımı esnasında oto ekspertiz raporunun en önemli parçalarından biridir. Zira kazalı veya hasarlı bir aracı satın alarak büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Tramer resmi sitesine şurada ulaşabilirsiniz: https://www.sbm.org.tr/

Tramerin amacı nedir, Ne işe yarar?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde yer alan Tramerin amacı; araçların geçmişleri ile ilgili hasar ve kaza durumları ile ilgili bilgilere çok hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır. Tüm bilgilerin tek çatı altında toplanılması ulaşımı daha da kolaylaştırmaktadır.

Tramerin Avantajları

Tramer sorgulama işlemi, ikinci el araç alım satımı konusunda birçok avantaj sağlar. Bunlardan bazıları ise şöyle sıralanabilir;

  • Araçların geçmişe dönük kaza/hasar kayıtları hakkında detaylı bilgi almanızı sağlar.
  • E-devlet üzerinden hızlıca sorgu yapılabilmenize olanak tanır, bu sayede zaman kaybetmezsiniz.
  • Araç plakasını 5664 SMS atarak hileli değil de gerçek bilgilerle değerlendirme yapmış olursunuz.

Tramer ile neler sorgulanabilir?

Tramer ile 2. El araç alım satımı daha güvenlidir çünkü yapılacak sorguda aracın bir nevi “sicili” ortaya çıkmaktadır. Tramer ile aşağıdaki sorguları gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kasko poliçesi
  • Trafik poliçesi
  • Araç hasar kaydı
  • Kaza tespit tutanağı
  • Kaza tespit tutanağı sonrası belirlenen kusur oranı
  • Trafik kazası madur sorgulama

Tramer Belge no ne anlama gelir?

Sigorta şirketleri, poliçe basarken size özel ve daha sonra kolayca ulaşılabilir numaralar tanımlarlar. Tramer belge no’yu TC kimlik no’ya benzetebiliriz. Bu numaralara belge no denir, yalnızca size özel ve eşsizdir.

Daha sonraki dönemlerde bu belge no ile sorgulama yapılabilir ve size ait tüm kayıtlara bakılabilir.

Tramer kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Tramer kaydı, 5664 SMS atarak öğrenilebilir ancak sorgulama ücretli bir işlemdir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 8,5 TL’ dir.

Nasıl sorgulatacağınız konusuna gelince; Aracın plakasını veya şase numarasını yazarak  5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize bilgi olarak gelir. Bu işlem tüm operatörler için geçerlidir.

Ayrıca E-devlet üzerinden de tramer kaydını sorgulatabilirsiniz, bunun için şuraya tıklayın.

Şuradan nasıl sorgulanacağı konusunda daha detaylı ve güncel bilgi alabilirsiniz.

Tramersiz ne demek?

Tramer sadece kasko veya trafik sigortasından yapılan işleri görüntüler. Dolayısıyla araç daha önce kaza yapmış ancak kaskoya ya da sigorta ile karşılanmamış / yansımamışsa kayıtlarda “tramersiz” veya “tramer kaydı yok” gibi sonuçlar görüntülenebilir.

Ek olarak yeni kaza yapmış araçların tramer kayıtları 40 gün süre gecikmeli olarak işlenmektedir. 40 Günden önceki süreçlere baktığınızda "tramersiz" olarak görünebilir, bu konuda dikkatli olunmalıdır.