Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Şase (Şasi) Nedir?

Şase, (Şasi olarak da adlandırılabilir) Otomobillerin ana iskelet sistemidir. Arabalardaki parçalar şase üzerine yerleştirilir, dolayısıyla aracınızın kaza / çarpışma anında mühendislerin  yaptıkları testler sonucunda kaza esnasında bütün şiddeti şase(şasi) de toplayarak kazanın en hafif şekilde sonuçlanmasına olanak sağlar. Şase aracın alt düzenini sağlamlaştıran ve aracı adeta ayakta tutan en önemli parçadadır. Bu parça aracın herhangi bir kaza durumunda çok fazla hasar almamasını sağlar. Bu parçanın hasar gördüğü araçlar ise oldukça sıkıntılı kabul edilecek araçlardır. Şase, arabanın tüm parçalarının monte edildiği en büyük bölüm olarak göze çarpar. 

Aracın en önemli parçalarından biri olan şase ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerek en önemli unsurların başında gelmektedir.

Şase'si Oynamış veya Bozuk Araç Alınırsa Ne gibi Sorunlar Oluşabilir?

Şasenin oynadığı hasar gördüğü bir aracın önden, arkada, sağdan soldan fark etmez hangi alandan darbe almış olursa olsun önemli bir darbe almıştır aksi takdirde şase oynamaz. Bu açıdan şasesi oynamış işlem görmüş bir araç büyük bir sıkıntı çıkarabilir. Bu açıdan araç alırken dikkat edilmesi gereklidir. Şasenin oynayıp oynamadığını işlem görüp görmediğini anlamak için mutlaka bir Oto Ekspertiz Firmasına gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü biz alıcılar şasenin oynayıp oynamadığını işlem görüp görmediğini bazen hatta çoğu zaman anlayamayabiliriz. Ancak alanında uzmanlaşmış ve tecrübeli oto ekspertizler, bu durumu çok kısa sürede tespit eder. Şase araçlar için oldukça önemlidir ve belirli aralıklarla kontrol ettirilmelidir.

Şasenin Araçtaki İşlevi ve Önemi Nedir?

Şase bir aracın motoru kadar önemlidir. Motor olmazsa nasıl araba gitmezse şase olmazsa da araba ayakta durmaz. Şase bir insanın ayak ve kolları gibidir. İşlerimizin komutunu beynimiz verir ama o işleri yapanlar bizim ellerimiz, kollarımız, ayaklarımız dır. Bu açıdan önemli olan şase kontrolü ve düzeni mutlaka kontrol edilmelidir. Bu bakılma durumu da Uzman Oto Ekspertiz Firmaları aracılığıyla olmalıdır. Mersin ilinde yer alan ve Mersin halkına hizmet etmekten gurur duyan Mersin Mezitli Oto Ekspertiz firması şase, ön düzen gibi noktalarda sizlere bilgi sunmaya garantili ve en özenli şekilde Ekspertiz yapmaktadırlar. Bu noktada şasenin nasıl olduğunu işlem görüp görmediğini bizim gibi uzmanlar ile iletişime geçerek bilgi alın.

Şase(şasi) Sert mi Olmalı Esnek mi?

Şase tüm otomobillerin iskelet sistemidir. Tüm parçalarının monte edildiği en büyük bölüm kaza anında çarpma şiddetini göğüsleyen gerekli kırılma noktalarından kırılarak kaza şiddetini en aza indiren bölümdür. Şase, otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduran ve karoseriyi taşıyan temel yapıdır. Bir şasenin dayanıklılığı, hafif, rijit ve az parçalı, mekanik kısımları kolayca takılıp sökülen yapıda olması bunlara karşın maliyetinin de en az olması gerekir. Modern otomobillerin çoğunda, eskinin sert ve kalın şasi çerçevelerinin yerini, tek kabuk yada blok halindeki kafes biçimli hafif yapılar almıştır.

Kaza Anında Şase Otomobili ve Yolcuları Ne kadar Güvende Tutar?

Gövdenin bir bölümü ise yolcu koruyucu kafes biçiminde geri kalan bölümleri ise kaza anında ezilebilecek biçimdedir. Bu bölümler kaza anında ortaya çıkabilecek enerjinin büyük bir bölümünü yutar ve kana enerjiyi de yolculara zarar vermeyecek doğrultulara yönlendirir.

Otomobilde şase(şasi) arızaları Nedir? Şase arızları nasıl tespit edilir?

Hareket halinde bir vasıtaya yolun düzensizliklerinden doğan reaksiyonlar gelir. Bunlar boyuna eğilme ve boyuna burulma şeklinde şekil değiştirmeler doğurabilir. Bu deformasyonlar genlikleri daima değişen ve kendilerine bağlı organların rejililerine bağımlı olan frekanslardaki titreşim hareketleri halinde açığa çıkar. Korozyon aşınma, çatlama ve kırılmalar, çarpılma, eğilme ve burkulmalar, sık sık rastlanan şasi arızalarıdır.

Korozyon Nedir?

 Şaseler'in üzerindeki boyaların ve koruyucu tabakaların dökülmesi ile dış hava ile doğrudan temas başlar ve bu ise oksitlenmesine yol açar. Korozyonu asitler oluşturur. Boyasız kalan şasi gereci kimyasal reaksiyonlarla karşı karşıya kalır. Havadaki nem yol şartlarının meydana getirebileceği pislikler asit taşıyabilir.

Şase'de Aşınma Nasıl Olur?

Şasi bağlantıların gevşemesi ve gevşeyen parçaların harekete geçerek sürtünmesi aşınmayı doğurur. Gevşeklikler çatıda kaymalara da yol açabilir.

Şase'de Çatlama ve kırılmalar nasıl oluşur?

 Bu olaylar çatkının zayıf noktalarında meydana gelir. Anormal sürüşler, yüklemeler ve yapım hataları kopmalara sebep olabilir.

Şase'de Çarpılma, eğilme ve burkulmalar nasıl olur

Çarpıklıklar her zaman gözle görülemeyebilir. Ancak iyi bir ölçme ile ortaya çıkarılabilir. Çarpıklıklar direksiyon kontrolüne büyük derecede etkiler ve bu nedenle önemlidirler. Diğer taraftan lastik aşınmalarını da hızlandırır.

Sonuç olarak; Araçlarda gözle görünmeyen şase (şasi) bölümü hayati öneme sahiptir ve sık sık kontrol ettirilmelidir. Siz de, hem kendi hem de sevdiklerinizin hayatını riske atmayın. Mersin'in tecrübeli oto ekspertiz merkezine gelerek, aracınızı kontrol ettirin!