Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Şanzıman araçlar için oldukça önemli parçalardan biridir zira araç alırken vitesler "otomatik" ve "normal" olarak ikiye ayrılır. Bu yazımızda şanzıman nedir, kaç çeşit şanzıman vardır ve şanzıman ne işe yarar bu gibi sorulara cevap verdik.

Şanzıman nedir?

Şanzıman, vites geçişlerini (ileri ve anarya) sağlayan, aynı zamanda motordan aldığı gücü tekerlere aktaran ve araçlar için oldukça önemli olan bir parçadır. Vites geçişlerine ek olarak yakıt tasarrufu sağlayan gelişmiş şanzıman tipleri de mevcuttur. Halk dilinde vites kutu olarak da adlandırılır.

Şanzıman ne işe yarar?

Araçlar hareketsiz haldeyken, ilerleyebilmeleri vites değişimi ile mümkündür. Miller vites çatalları ve dişlilerden oluşan elektronik parçalardır. Dolayısıyla vites sistemini oluşturan ana çatı şanzımandır. Bu nedenle şanzıman araçlar için oldukça büyük öneme sahiptir zira vites değişmezse araç gitmez.

Kaç çeşit şanzıman vardır?

Toplamda 3 çeşit şanzıman vardır. Bunlar;

  • Otomatik Şanzıman
  • Yarı Otomatik Şanzıman
  • Manuel (normal) Şanzıman

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman, kullanıcı kontrolü dışında vites değişimi yapan mekanizmaya verilen isimdir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra vereceğiniz komut ile otomatik olarak vites geçişleri yapar. Kullanımı oldukça kolaydır bu sebeple çok sık tercih edilir. En büyük dezavantajı ise çabuk arızalanmasıdır.

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?

Yarı otomatik şanzıman (kuru şanzıman olarak da anılır), vitesleri bir debriyaj pedalına basma ihtiyacı olmadan değiştiren bir şanzıman tipidir. 7 vitese kadar destek sağlayabilen bir altyapıya sahip olup, yağ değişimine ihtiyaç duymayan şanzıman modelidir. Yarı şanzıman çıktığı ilk dönemlerde yarış araçları tarafından tercih edilse de daha sonra normal araçlara uyarlanmıştır.

Manuel Şanzıman nedir?

Manuel şanzıman (genelde düz vites olarak adlandırılır), adından da anlaşılacağı gibi kullanıcı kontrolü ile değiştirilebilen vites sistemi altyapısı için oluşturulmuş şanzıman tipidir. Motorlu taşıtların büyün bir bölümü manuel şanzımana sahiptir. Debriyaja basılarak değiştirilen vitesin, debriyaj bırakılarak gaza basılması sonucunda aracın ilerlemesi ile devam eder. İlerleyen araç aynı mantıkta debriyaj ve gaz ile düzenli ilişki içerisindedir. Oldukça popülerdir bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir.

Şanzıman neden arızalanır?

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da şanzıman arızaları, günümüz yüzyılının en sık karşılaşılan araç arızalarının başında gelmektedir.

Şanzımanlar, elektronik donanıma sahip olduklarından çabuk arızalanırlar. Arızalanmalarının en önemli sebebi ise vites kullanımı ile alakalıdır. Kullanıcılar tarafından tam vites geçişlerinin sağlanmaması ya da debriyaja basmadan vites değişimleri sonucunda dişliler ve elektronik devrelerde hasarlar meydana gelebilir.

Sonuç olarak;

Şanzımanlar araçlar için hayati öneme sahip parçalardır. Can güvenliği var mal kalitenizin düşmemesi için şanzıman kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Bu nedenle periyodik olarak araç servislerine veya oto ekspertizlere gidilerek ara kontrollerden geçmeli, mümkünse computest yapılarak araç geneline baktırılmalıdır.

Mersin oto ekspertiz lideri olan işletmemizin uzman ekibi tarafından siz değerli araç kullanıcıları için hazırlanmış bu yazının fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Kazasız günler dileriz.