Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Araçlar hayatımıza maddi ve manevi değerler katan aracılardır. Bu nedenle düzenli olarak bakım / onarım ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.  Bu bakımlar gerek araçlarınızı satmak istediğinde değer kaybetmemesi, gerek kaza riskini minimuma indirmek için gereklidir.

Mersin oto ekspertiz lider ekibi olarak bu yazımızda size periyodik bakımın ne olduğunu, neleri kapsadığını ve sağlayabileceği avantajlar sağlayabileceğini anlatacağız.

Periyodik bakım nedir?

Periyodik bakım, adından anlaşılacağı gibi motorlu araçların düzenli aralıklarla kontrole götürülerek bakım ve onarımlarının yapılması işlemine denir.

Bu bakım ve onarım kapsamında; hava filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi, motor yağı, antifriz, fren hidroliği vb. kontrolü/değişimi işlemleri yapılmaktadır.

Periyodik bakım gerekli mi?

Periyodik bakım, sürücülerin can ve mal güvenliğini korumaları adına bazı tedbirlerinin alınmasını sağlar. Dolayısıyla araçlar için oldukça önemlidir.

Örneğin; aracınızın fren hidrolik yağı kontrol ve bakımları uzun süre gerçekleşmez ise frenlerinizin tutmamasına veya boşalmasına sebebiyet verebilir. Bu durum mal ve can kaybı yaşamanıza sebep olabilir dolayısıyla düzenli periyodik bakım kesinlikle gereklidir.

Hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Periyodik bakım rutinleri, üretici firmanın belirlemiş olduğu km aralıklarına göre değişebilmektedir. Bazı markalar 20.000 km’de periyodik bakım önerirken bazı üretici markalarda ise 30.000 km’ye kadar çıkabilmektedir.

Periyodik bakım neleri kapsar?

Periyodik bakımda mutlaka kontrol edilmesi gereken parçaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Motor Bakımı: Motor araçların en önemli parçalarındandır. Bu nedenle periyodik bakımlarda araç motorunuz ile detaylı olarak (motor filtre kontrolleri, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, triger kayışı, yonga kontrolü vb) ilgilenilir.
 • Fren Bakımı: Araç güvenliği denilince ilk akla gelen ve en önemli parçalardan biri olan frenlerin (balata, hidrolik yağ kontrolü vb.) bakımı.
 • Lastik Bakımı: Lastikler araçlar için oldukça önemlidir. Balans ve ön düzen ayarları ile birlikte lastik basınç ayarları, lastik aşınması, nitrojen dolumu vb. kontroller, periyodik bakım esnasında gerçekleşir.
 • Akü Bakımı: Aracınızın akü bağlantı kablolarının, voltaj ayarlarının ve kutup başı temizliklerinin kontrol edilerek onarıldığı aşamadır.
 • Egzoz Bakımı: Bu aşamada kaçak ve paslanma gibi belirtilerin olup olmadığının kontrol edilir.
 • Ateşleme Bujilerinin Kontrolü: Aracın doğru çalışabilmesi açısından ateşleme bujilerinin düzenli bakım ve kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada ateşleme bujileri test edilir.
 • Süspansiyon Bakımı: Süspansiyon bakımı her periyodik bakımda uygulanan standart prosedürler arasında yer alır. Bu kontroller; Rot başları, amortisörler, rotiller vb. kontrol edilir. Zira bu parçaların verimliliği aracınızın yol tutuş performansını doğrudan etkiler.
 • Klima Bakımı: Yolculuklar esnasında sürücü performansına pozitif veya negatif anlamda etki edebileceğinden, araç klimasının doğru çalışıp çalışmadığı kontrolleri bu aşamada gerçekleşir.  

Periyodik bakım önerileri

 • Periyodik bakım zamanında yapılmalıdır
 • Bakım esnasında, yukarıda saydığımız tüm kontrollerin gerçekleşmesi gerekir
 • Bakım yaptırırken işinde iyi ve deneyimli servisleri tercih edin.
 • Periyodik bakımların düzenli yapılması aracınızın sağlam kalmasını ve değer kaybetmemesini sağlar. Aracınızı satmak istediğinizde değerine yakın rakamlar verebilirsiniz.
 • Araç üreticileri her ne kadar periyodik bakım süresi tayin etse de siz o km sınırına varmadan periyodik bakımlara başlayın.

Sonuç

Periyodik bakımlar oldukça önemlidir ve sürelere riayet edilmelidir. Zira aracınıza ne kadar iyi bakarsanız, can güvenliğinizi ve araç değerini bir o kadar korumuş olursunuz.

Kazasız günler dileriz.