Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Debriyaj baskı balatası, araçların sistemi içinde oldukça önemli bir işleve sahiptir. Önemi oldukça fazla olan bu mekanizma, belli aralıklarla kontrol edilmektedir.

Zira otomobil ve araç kullanıcıları için oldukça ciddi bir probleme dönüşebilir. Bu problemlerden en korkuncu ise yolda kalmak olabilir. Bu nedenle debriyaj baskı balatanın istenmeyen durumlara neden olmadan önce tetkik edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.

Peki, debriyaj baskı balata kontrolü nasıl yapılır? Araç sistemi içinde önemli bir yere sahip olan bu aksamın bittiğini ya da azaldığını nasıl anlarız?

Bu yazımızda debriyaj baskı balatasını tam olarak ne zaman değiştirmeniz gerektiğinden bahsettik. Yazımızı okuduktan sonra debriyaj baskı balatası hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve yaşama ihtimali olduğunuz önemli problemlere önceden çözüm bulabilirsiniz.

Debriyaj Baskı Balata Nedir?

İlk olarak bu parçanın ne anlama geldiğinden ve araç sistemindeki görevinden bahsedelim. Debriyaj baskı balata, en basit ifadeyle enerjinin motora bağlanmasını sağlayan bir parçadır.

Bu parça, motor gücünü sürücünün isteğine göre araç aktarma organlarına taşır. Araç sistemindeki güç aktarma organları arasında yer alan baskı balata, motor gücünün aktarım sistemine iletilmesi konusunda son derece önemli bir işleve sahiptir.

Debriyaj baskı balata, gündelik hayatta kullandığımız araçların içindeki sistemde yer alan bir bileşendir. Bu bakımdan manuel vites ve otomatik vites araç sistemleri içinde bulunur. Aynı zamanda çift kavramalı şanzıman tipi araçların içinde de yer almaktadır.

Debriyaj Baskı Balata Neden Önemlidir?

Aracın motor ve şanzıman aksamı içinde bulunan her parça gibi debriyaj baskı balata da önemlidir. Ancak debriyaj baskı balata, diğer motor parçalarına göre biraz daha fazla önem taşır. B

unun nedeni, baskı balatanın bir süre sonra azalmasıdır. Bu nedenle belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Eğer değiştirilmezse sürekli olarak ısınan bir niteliğe sahip olduğu için bir süre sonra tükenecektir. Tükenmesi durumunda ise araç sürücüleri için ciddi bir probleme dönüşeceği için üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir.

Debriyaj baskı balatayı önemli hale getiren bir başka unsur ise genelde dikkatten kaçması veya önemsenmemesidir. Çünkü birçok sürücü, balata üzerinde durmaz ve bitene kadar veya incelene kadar kontrol etme ihtiyacı hissetmez. Fakat zamanı geldiğinde değiştirildiği takdirde olası problemlerin önüne geçilmiş olur ve sürücülere daha konforlu yolculuk yapma imkanı verir.

Debriyaj Baskı Balatanın İnceldiği ve Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj baskı balatanın her 80.000 km’de değiştirilmesi önerilir. Ancak bu rakam sürücülerin aracı kullanış şekline göre değişebilir. Örneğin bazı sürücülerin kullanımında 40.000. km’de değiştirilmesi gerekirken daha profesyonel sürücülerin kullanımında da 100.000. km’de değiştirilebilir.

Dolayısıyla ne zaman değişeceği konusunda net bir bilgi vermek güç olabilir. Fakat ne zaman değişmesi gerektiğine dair her araç, bir sinyal verir. Eğer bu sinyalleri iyi algılarsanız, herhangi bir problem yaratmadan debriyaj baskı balatasının değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Peki, debriyaj baskı balatanın azaldığı ve bitmek üzere olduğu nasıl anlaşılır? İşte değişme zamanının geldiğine dair belirtiler:

 • Eğer aracınız ilk kalkışta titreyerek kalkıyorsa
 • Debriyaj pedalı sertleşiyorsa
 • Aracın istenen seriliğe ulaşması, eskiye göre daha fazla zaman alıyorsa
 • Kalkışlarda ve yokuş yukarı çıkışlarda motordan koku geliyorsa
 • Vites geçişleri zorlaştıysa
 • Araç eskiye oranla daha fazla yakıt harcıyorsa
 • Yapılan testlerde tork değerlerinde azalma görülüyorsa

 Aracınız yukarıdaki belirtileri gösteriyorsa debriyaj baskı balata değişim zamanı gelmiş demektir. Eğer yolda kalma gibi bir tehlike ile karşılaşmak istemiyorsanız, yukarıdaki belirtilerden sonra aracınızın balata kontrolünü mutlaka yaptırın.

Sürücüler için Debriyaj Baskı Balata Testi

Yukarıda bahsettiğimiz ipuçları zaman zaman gözden kaçabilir. Eğer aracınızı tamirciye götürüp test etme imkanınız da yoksa debriyaj balata testini kendiniz yapabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemi deneyerek debriyaj balata testini yaparak değişim zamanı gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

 • Aracı çalıştırın ve hareket etmeden sol ayağınızla debriyajın sonuna kadar basın.
 • Aracı birinci vitese ya da geri vitese alın.
 • Sağ ayağınızın topuğu ile fren pedalının sonuna kadar basın; aynı anda sağ ayağınızın ucuyla da gaz pedalına çok az basın.
 • Motor devrini 2500-3000 civarına getirine kadar bu şekilde basmaya devam edin.
 • Daha sonra debriyaj pedalından ayağınızı yavaş yavaş kaldırın.
 • Eğer kavrama noktasına geldiyseniz motor devri azalıyor ve araç stop ediyorsa balatanız sağlam demektir.
 • Bunun tam tersi oluyorsa balatanız bitmek üzeredir. (devir çok fazla düşmüyorsa ve aracınız stop etmiyorsa)

Otomatik Viteslerde Nasıl Test Yapılır?

Yukarıdaki debriyaj testini otomatik vitesli araçlarda yapamayacağınız için en garantisi aracınızın servis kitapçığında yazan sürede balata değişimini yaptırmanız olacak. Ancak otomatik vites aracın balata değişim zamanı geldiği aracın titreyerek kalmasından ve vites geçişlerindeki zorluktan da anlaşılabilir.

Debriyaj Baskı Balata Değişimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baskı balata değişim zamanı geldiğinde aracınızı mutlaka güvendiğiniz bir teknik servise emanet edin.

Çünkü kalitesiz parçalar, ihtiyacınızı karşılamayacağı gibi aracınıza zarar verebilir. Bu konuda da masraftan kaçınmayın ve baskı, balata, bilye olmak üzere balatanızı set olarak değiştirin. Onarılmış balatayı kullanmaktan her zaman kaçının. Otomatik vites aracınızın balatasını değiştirmek için ise mutlaka vites programlama konusunda uzman olan teknik servislere başvurun.

Değişimden Sonra Debriyaj Baskı Balata Ömrünü Uzatma

Debriyaj baskı balata değişimden sonra yapılması gerekenleri uygularsanız, balatanızı çok daha uzun süreli bir şekilde kullanabilirsiniz. Debriyaj baskı balatayı daha uzun süreli kullanmanız için yapmanız gerekenler:

 • Aracınızla seyir halindeyken debriyaja basmayın. Ayağınızı pedalların olduğu bölümde boş bir yere koyarak seyahat edin.
 • Kırmızı ışıkta beklerken ya da trafikte dururken ayağınızla debriyaja basmayın. Kalkış yapacağınız zaman debriyaja basın.
 • Uzun süre durakladığınız anlarda aracı boş vitese alın. Yine aynı şekilde debriyaja basmamaya özen gösterin.
 • Yokuş yukarı durmanız gerektiği zaman debriyajı yarılayarak durmayın. Freni kullanın.
 • Patinaj yapmadan sakin kalkışlar yapın.
Sonuç olarak

Debriyaj Baskı Balata, bakımlarının düzenli yapılması can ve mal güvenliği için çok önemlidir. Belirli periyotlarda aracınızın baskı balata durumunu kontrol ettirin. 

Mezitli Oto Ekspertiz Ailesi kazasız günler diler.