Pzt - Cmt 08:00 - 19:00

Pazar - 09:00 - 17:00

Computest, oto ekspertiz merkezlerinde uygulanabilen özellikle 2. El araç alım satımı esnasında araçların bilgisayar sistemli cihazlarla kontrol / test edilmesine denir. Bu cihazlar büyük ölçüde güvenilir olup Avrupa standartlarında araç ekspertizi yapmak kullanılmaktadır.

Computest testi neden yapılır, amacı nedir?

Computest testi, oldukça gelişmiş bir test türü olup; Araçlarda boya, darbe, değişen parça gibi birçok hatayı saplayabilmektedir.

Bu sayede alıcı ve satıcı arasındaki tüm pürüzler gidererek, yalan beyanat veren art niyetli satıcılara karşı oldukça etkili bir önlem niteliğindedir. Nitekim insanlarımız “doktordan, avukattan, öğretmenden” gibi saygın meslekleri öne atarak insanların güvenini kazanmaya çalışmakta ve iyi niyetli insanları dolandırmaya çalışmaktadır.

Computest testinde neler yapılıyor?

Bu test oldukça detaylıdır ve hata payını minimuma indirmek adına aşağıda sıraladığımız gibi birçok farklı test yapılır.

  • Fren testi: Fren testi cihazı rampasında test için özel olarak hazırlanmış zemin üzerindeki rulo disklerden oluşan kısma araç yerleştirilerek test yapılır.
  • Süspansiyon testi: Bu testte, TSE onaylı cihazlarımız ile alacağınız araç üzerindeki süspansiyon ve amortisör sistemlerindeki hataların veya sistemlerin yeterlilik seviyeleri ölçülür.
  • Yanal kayma testi: Aracımızın rot-balans ayarının ne durumda olduğunu ölçmeye yarayan ve araç aks kısmında boşluk olup olmadığını, şasenin işlem görüp görmediğinin tespit edildiği aşamadır. 
  • Dynometre testi: Dyno test cihazı sayesinde ikinci el araçların motor beygir gücü, tork ve ivmelenme ölçümleriyle motor yorgunluğunun karşılaştırılması, vites kutusu ölçümü, vites geçişleri ve vuruntu tespitleri de yapılan testler arasındadır.
  • Boya / kaporta testi: En önemli testlerden biri olup, aracın değişen parçalarını, boyasının değişip değişmediği, hatta bu test sayesinde verik gibi ince müdahaleleri bile saptanabiliyor.
  • Diagnostic testi: diagnostik test cihazı ile yapılan bu test, Elektronik Beyin Kontrol Ünitesi (ECU) ile haberleşerek araçların her türlü aksam ve parçaları hakkında bilgi alarak arızaları okuyarak detaylı bilgi verilmektedir.
  • Ek olarak (Stop lambaları, sis ve far lambaları, elektrik aksanlar vb.) testleri yapılmaktadır.

Özellikle kullanıcıların korkulu rüyası olan kaporta / boya / değişen parça testleri deyimi yerindeyse “hayat kurtarabilir”. Zira önemli parçaları değişmiş bir aracı kimse satın almak istemez.

Bu testin hata payı var mı?

Çok düşük bir ihtimal de olsa evet hata payı mevcuttur. Bazı eskpertizler tarafından hizmet pazarlamak adına “hatasız” olarak adlandırılsa da biz çok düşük de olsa hata payı olduğunu gördük. Sonuçta kontrol sağlayan cihazlar da bazı manipülasyon tekniklerine karşı yetersiz kalabiliyor, bu durumda da 10+ yılı aşkın sektörde yer alan deneyimli ekibimiz ile manuel kontrol sağlayabiliyoruz.

Computest işlemi ne kadar sürüyor?

Test işlemleri mevcut yoğunluk durumumuza göre değişebilmekle birlikte ortalama “25 ila 35 dakika” aralığında sürmektedir. Yoğunluk durumumuzu öğrenmek ve maduriyet yaşamanız için gelmeden önce şuradaki iletişim bilgilerimizi kullanarak randevu alabilirsiniz.

Son söz;

Kısaca Computest, oto ekspertiz merkezlerinin teknolojik aletlerle yaptıkları testlerdir ve oldukça önemlidir. Araç almadan önce mutlaka computest yapılmalıdır, aksi durumda maddi veya manevi kayıplar yaşayabilirsiniz. Güncel blog yazılarımızı takip ederek kendinizi ve aracınızı güvende tutun.

Mersin oto ekspertiz ekibi olarak, kazasız günler dileriz.